Zamknij

Jordania – co warto zobaczyć? 7 najciekawszych atrakcji i zabytków

21.02.2022
Aktualizacja: 22.02.2022 11:13
Petra, Jordania
fot. Shutterstock

Jordania na to kraj przyciągający rzesze badaczy i turystów. Miejsce, gdzie współczesność łączy się z tradycjami Orientu. Państwo, w którym królują czerwono-pomarańczowe pustynie i światowej klasy stanowiska archeologiczne. Nic dziwnego, że z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym celem podróżujących z różnych zakątków świata. 

Jordania, zajmujący niecałe 90 tys. km2 powierzchni kraj na Bliskim Wschodzie, ma bardzo wiele do zaoferowania. Starożytne ruiny rzymskie, majestatyczne piaski pustyni Wadi Rum, niesamowite budowle wykute w skale oraz tętniące życiem ulice wypełnione zapachem kebabów i fajki wodnej. Jordania zachwyca swoją historią, kulturą i kolorami. Co warto zobaczyć w Jordanii? Podpowiadamy. 

Amman – w stolicy współczesnej Jordanii

Amman to z jednej strony zabytkowe obiekty, z drugiej nowoczesne elementy – taka mieszkanka tworzy niezwykłe miejsce dla zwiedzających. Warto wybrać się na cytadelę Dżabal Al-Qala'at usytuowaną na najwyższym wzgórzu miasta. Roztacza się stąd niesamowity widok na całą Jordanię. Wśród „perełek” archeologicznych znajduje się również amfiteatr z II wieku, ruiny pałacu Umajjadów oraz tamtejsze meczety (z meczetem Króla Husajna na czele).

Amman_ Jordania
fot. Shutterstock

Mówi się, że urok jordańskiej stolicy tkwi tak naprawdę w jej zatłoczonych uliczkach, niewielkich knajpkach z lokalnym jedzeniem oraz stoiskach z herbatą i kawą urządzonych w maleńkich wnękach.

Majestatyczna Petra

Petra uznawana jest za perłę Bliskiego Wschodu. To zadziwiające skupisko budowli wykutych w skale. Niesamowite połączenie cudu natury z dziełem ludzkich rąk. A do tego jeden z siedmiu nowych cudów świata oraz zabytek z listy UNESCO. 

Petra
fot. Fotolia

Ruiny miasta (zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 363 roku) leżą na półpustynnej, skalistej wyżynie na południowym zachodzie Jordanii. Do wciśniętego między skały miasta można się dostać jedynie wąskim, kilkusetmetrowym wąwozem As-Sik. Do najbardziej znanej budowli Petry należy Al-Chazna zwana też „Skarbcem Faraona”.

Wadi Rum – kraina pustynnych krajobrazów

Co jeszcze warto zobaczyć w Jordanii? Wadi Rum, czyli niesamowitą dolinę leżącą pośród granitowych i piaskowych skał. Miejsce to rozsławił Laurence z Arabii, legendarny awanturnik i brytyjski szpieg, a w Jordanii niemalże bohater narodowy.

Wadi Rum
fot. Fotolia

Turyści mogą tutaj wybrać się na zwiedzanie jeepem lub wielbłądem pustynnych okolic, biwakowanie „pod gwiazdami” czy wspinaczkę skałkową po ścianach doliny. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na listę UNESCO.

Dżarasz (Geraza), czyli imponujące „Pompeje Azji”

To jedno z najlepiej zachowanych miast rzymskich na świecie. Dżarasz zostało wzniesione przez legiony Aleksandra Wielkiego, ale jego rozkwit rozpoczął się pod władzą Pompejusza, w 63 r. p.n.e. Dzisiaj miejsce to nazywane jest „Pompejami Wschodu”.

Jerash
fot. Fotolia

W Dżarasz możemy zobaczyć niezwykłe stanowiska archeologiczne sprzed ponad 2000 lat. Do najważniejszych zabytków należą świątynia Artemidy (zbudowana w latach 150-170), świątynia Zeusa, ruiny kościołów chrześcijańskich oraz Brama Południowa będąca swoistym wejściem dla turystów.

Gadara – starożytne miasto

Najbardziej imponujący jest widok, który roztacza się z położonego na wzniesieniu miasta – na Jordanię, Syrię i Izrael. Gadara to obecnie ruiny miasta położone obok osmańskiej osady Umm Qais.

Gadara
fot. Fotolia

Przez wieki Gadara przechodziła z rąk do rąk. Panowali tu Żydzi, a następnie Rzymianie, którzy włączyli ją do wspólnoty dziesięciu wolnych miast zwanej Dekapolis. W czasach nowożytnych miasto stało się jednym z centrów wczesnego chrześcijaństwa, a od VII wieku znalazło się pod panowaniem arabskim. W VIII wieku wielkie trzęsienia ziemi niemal całkowicie zniszczyły Gadarę. Umm Qais odrodziło się jako osada dopiero w XIII wieku.

Wadi Mujib i rezerwat przyrody – spacer po kanionie

Wadi Mujib to rzeka, a właściwie strumień, którego źródło znajduje się na Pustyni Syryjskiej, zaś ujście w Morzu Martwym. Rzeka płynie na długości 48 km, obejmując teren Rezerwatu Przyrody Mujib. Na tym chronionym terenie wytyczono kilka szlaków pieszych. Część prowadzi dnem kanionu, gdzie trzeba brodzić w wodzie w otoczeniu wysokich skał. Inne zaś biegną po okolicznych skałach. Najkrótszy, a zarazem najbardziej popularny jest szlak Siq Trail - trzeba się jednak liczyć ze sporą liczbą wędrujących osób. 

Wadi mujib Jordania
fot.

Większość tras jest otwartych w okresie od kwietnia do października - w pozostałej części roku poziom wody jest zbyt wysoki, aby przejść. Warto pamiętać, że by wejść na którykolwiek ze szlaków w Rezerwacie Przyrody Mujib, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Akaba – nadmorski kurort Jordanii

To jedyny port morski w Jordanii, a zarazem popularny kurort turystyczny (odpowiednik izraelskiego Eliatu). Miejsce to słynie z piaszczystych plaż odwiedzanych przez turystów. Ze względu na bogactwo przyrodnicze, zatoka Akaby jest też rajem dla wielbicieli nurkowania i snorkelingu. Temperatura zimą nie spada poniżej 20 st. Celsjusza, a latem wynosi około 35 stopni – warunki do podziwiania podwodnego świata są więc idealne. 

Akaba, Jordania
fot. Shutterstock