Zamknij

Jordania – pustynna kraina bogactw i tajemnic

Nina Czochara
08.02.2018 11:36
Jordania – pustynna kraina bogactw i tajemnic
fot. Fotolia/na zdj. Amman

Kraj przyciągający rzesze badaczy i turystów. Miejsce, gdzie współczesność łączy się z tradycjami Orientu. Państwo, w którym królują czerwono-pomarańczowe pustynie i światowej klasy stanowiska archeologiczne. Witajcie w Jordanii – pustynnej krainie!

Jordania, coraz popularniejszy kierunek turystyczny na Bliskim Wschodzie, ma bardzo wiele do zaoferowania. Starożytne ruiny rzymskie, majestatyczne piaski pustyni Wadi Rum, niesamowite budowle wykute w skale oraz tętniące życiem ulice wypełnione zapachem kebabów i fajki wodnej. Jordania zachwyca swoją historią, kulturą i kolorami. Podpowiadamy, co warto tam zobaczyć.

1. Amman – w stolicy współczesnej Jordanii

Z jednej strony zabytkowe obiekty, z drugiej nowoczesne elementy – taka mieszkanka tworzy niezwykłe miejsce dla zwiedzających. Warto wybrać się na cytadelę Dżabal Al-Qala'at usytuowaną na najwyższym wzgórzu miasta. Roztacza się stąd niesamowity widok na całą Jordanię. Wśród „perełek” archeologicznych znajduje się również amfiteatr z II wieku, ruiny pałacu Umajjadów oraz tamtejsze meczety (z meczetem Króla Husajna na czele).

Mówi się, że urok jordańskiej stolicy tkwi tak naprawdę w jej zatłoczonych uliczkach, niewielkich knajpkach z lokalnym jedzeniem oraz stoiskach z herbatą i kawą urządzonych w maleńkich wnękach.

Zobacz także

2. Majestatyczna Petra

To zadziwiające skupisko budowli wykutych w skale. Niesamowite połączenie cudu natury z dziełem ludzkich rąk. Jeden z siedmiu nowych cudów świata oraz zabytek z listy UNESCO. Petra uznawana jest za perłę Bliskiego Wschodu.

Petra
fot. Fotolia

Ruiny miasta (zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 363 roku) leżą na półpustynnej, skalistej wyżynie na południowym-zachodzie Jordanii. Do wciśniętego między skały miasta można się dostać jedynie wąskim, kilkusetmetrowym wąwozem As-Sik. Do najbardziej znanej budowli Petry należy Al-Chazna zwana też „Skarbcem Faraona”.

Zobacz także

3. Wadi Rum – kraina pustynnych krajobrazów

Wadi Rum to niesamowita dolina leżąca pośród granitowych i piaskowych skał. Miejsce to rozsławił Laurence z Arabii, legendarny awanturnik i brytyjski szpieg, a w Jordanii niemalże bohater narodowy.

Wadi Rum
fot. Fotolia

Turyści mogą tutaj wybrać się na zwiedzanie jeepem lub wielbłądem pustynnych okolic, biwakowanie „pod gwiazdami” czy wspinaczkę skałkową po ścianach doliny. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na listę UNESCO.

4. Jerash, czyli imponujące „Pompeje Azji”

To jedno z najlepiej zachowanych miast rzymskich na świecie. Jerash zostało wzniesione przez legiony Aleksandra Wielkiego, ale jego rozkwit rozpoczął się pod władzą Pompejusza, w 63 r. p.n.e. Dzisiaj miejsce to nazywane jest „Pompejami Wschodu”.

Jerash
fot. Fotolia

W Jerash możemy zobaczyć niezwykłe stanowiska archeologiczne sprzed ponad 2000 lat. Do najważniejszych zabytków należą świątynia Artemidy (zbudowana w latach 150-170), świątynia Zeusa, ruiny kościołów chrześcijańskich oraz Brama Południowa będąca swoistym wejściem dla turystów.

Zobacz także

5. Gadara – starożytne miasto

Najbardziej imponujący jest widok, którzy roztacza się z położonego na wzniesieniu miasta – na Jordanię, Syrię i Izrael. Gadara to obecnie ruiny miasta położone obok osmańskiej osady Umm Qais.

Gadara
fot. Fotolia

Przez wieki Gadara przechodziła z rąk do rąk. Panowali tu Żydzi, a następnie Rzymianie, którzy włączyli ją do wspólnoty dziesięciu wolnych miast zwanej Dekapolis. W czasach nowożytnych miasto stało się jednym z centrów wczesnego chrześcijaństwa, a od VII wieku znalazło się pod panowaniem arabskim. W VIII wieku wielkie trzęsienia ziemi niemal całkowicie zniszczyły Gadarę. Umm Qais odrodziło się jako osada dopiero w XIII wieku.

6. Wadi Mujib i rezerwat przyrody – spacer po kanionie

Wadi Mujib to rzeka, a właściwie strumień, którego źródło znajduje się na Pustyni Syryjskiej, zaś ujście w Morzu Martwym. Rzeka płynie na długości 48 km, obejmując teren Rezerwatu Przyrody Mujib. Na tym chronionym terenie wytyczono kilka szlaków pieszych. Część prowadzi dnem kanionu, gdzie trzeba brodzić w wodzie w otoczeniu wysokich skał. Inne zaś biegną po okolicznych skałach. Najkrótszy, a zarazem najbardziej popularny jest szlak Siq Trail - trzeba się jednak liczyć ze sporą liczbą wędrujących osób. 

Wadi mujib Jordania
fot.

Większość tras jest otwartych w okresie od kwietnia do października - w pozostałej części roku poziom wody jest zbyt wysoki, aby przejść. Warto pamiętać, że by wejść na którykolwiek ze szlaków w Rezerwacie Przyrody Mujib, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC