Zamknij

Kanada - co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Kanadzie

Weronika Domoradzka
25.06.2021
Aktualizacja: 25.06.2021 14:55

Kanada to kraj, który ma wiele do zaoferowania turystom, od widoków na wyspy po malownicze górskie wodospady. Co warto zobaczyć? Sprawdź najciekawsze miejsca i atrakcje, ceny, dojazd i noclegi w Kanadzie.

Kanada - co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Kanadzie
fot. Shutterstock

Kanada to drugi co do wielkości kraj na świecie, w którym nie brakuje pięknych krajobrazów i wyjątkowych miejsc, które mogą odkrywać podróżujący. Kraj jest pełen tętniących życiem, bogatych kulturowo miast oraz niesamowitych cudów natury.

Miasta i miasteczka Kanady oferują podróżnym różnorodny wybór doświadczeń, od eleganckich, kosmopolitycznych centrów po górskie kurorty i miasta nadmorskie.Wybór najlepszych miejsc do odwiedzenia może zależeć od Twoich zainteresowań i rodzaju podróży, sprawdź, co najlepiej zobaczyć w Kanadzie.

Kanada - najciekawsze atrakcje turystyczne

Wodospad Niagara

Najsłynniejsza atrakcja przyrodnicza Kanady, majestatyczny wodospad Niagara, przyciąga turystów niemal od momentu odkrycia. Wielka ściana wody bijącej nad wodospadami to niesamowity widok. Położone nieco ponad godzinę jazdy od Toronto, wzdłuż granicy amerykańskiej, masywne wodospady spadające z około 57 metrów można zobaczyć ze zdumiewająco bliskiej odległości z kilku kluczowych punktów.
Wielu Amerykanów myśli o Niagara Falls jako o wodospadzie tylko w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Nowym Jorku, podczas gdy w rzeczywistości Niagara Falls to trzy wodospady na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Wodospad Horseshoe Falls jest największym wodospadem i znajduje się głównie po stronie kanadyjskiej, podczas gdy mniejsze wodospady amerykańskie i Bridal Veil znajdują się głównie po stronie amerykańskiej. W połączeniu te trzy spadki mają wyższy przepływ niż jakikolwiek inny wodospad na świecie. Rocznie odwiedza ją około 20 milionów ludzi, a wielu z nich pływa łodzią po Maid of the Mist, czyli najstarszej atrakcji wodospadu.

Park Narodowy Gros Morne

Park narodowy położony na zachodnim brzegu wyspy Nowa Fundlandia w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador w Kanadzie. Park ten jest ważny dla świata pod względem geologicznym, ponieważ starożytne skały pomagają ludziom zrozumieć, jak powstały oceany i kontynenty. Park jest rajem dla miłośników przyrody z nizinami wzdłuż Zatoki Świętego Wawrzyńca i alpejską scenerią Gór Dalekiego Zasięgu.

Park jest popularny wśród fanów dzikiej przyrody, którzy zobaczą w nim wszystko, od maleńkich ptaków po gigantyczne wieloryby, czarne niedźwiedzie, łosie, czy jelenie. Większość odwiedzających przyjeżdża tu w sezonie letnim. Wyjątkiem jest szczyt sezonu zimowego (od lutego do kwietnia), kiedy park przeżywa kolejny mini-boom dzięki skuterom śnieżnym i  narciarstwie biegowym.

Calgary Stampede

Calgary Stampede to festiwal rodeo odbywający się co roku w lipcu w Calgary w prowincji Alberta w Kanadzie. Wydarzenie wywodzi się z podróży na dzikim zachodzie z końca XIX i początku XX wieku. Stampede rozrosło się na przestrzeni lat, przyciągając dziś najlepszych kowbojów na świecie, którzy rywalizują o ogromną nagrodę 2 milionów dolarów. 

Zatoka Fundy

Położona na wybrzeżu Atlantyku we wschodniej Kanadzie, słynie z dużego zasięgu pływów. Zatoka Fundy ma długość 258 km, głębokość do 214 m, a wejście ma szerokość ok. 100 km. Ze względu na unikalny kształt zatoki różnica poziomu wody między przypływem a odpływem może wynosić nawet 16 metrów, co jest światowym rekordem. Jednym z najlepszych miejsc do obserwowania przypływów są Hopewell Rocks, czyli liczne wieże z piaskowca zwieńczone drzewami.

Zobacz także: Polskie miasto w prestiżowym rankingu. Trafiło na listę 21 miejsc do odwiedzenia w 2021 roku

Kanadyjczyk

Inaczej Kolej Transkanadyjska, czyli linia kolejowa łącząca Montreal z Vancouver – dwa portowe miasta na przeciwnych krańcach Kanady. Jest to jedna z najsłynniejszych na świecie przejażdżek pociągiem, podróż przez jeziora północnego Ontario, prowincje preriowe i Canadian Rockies, w tym Park Narodowy Jasper, kończy się w kosmopolitycznym mieście Vancouver. Pokonanie 4466 kilometrów łączących oba miasta zajmuje 3 dni. 

Wieża CN w Toronto

Nad brzegiem jeziora Ontario w największym mieście Kanady znajduje się wieża o wysokości 553,33 metrów. Otwarta w 1976. Wieża CN jest jednym z najsłynniejszych zabytków Kanady.
Na górze można znaleźć wyśmienitą kuchnię w obrotowej restauracji 360, podziwiając widok na miasto i jezioro. Punkt widokowy i szklana podłoga oferują piękne pejzaże okolic Toronto.

Montreal

Montreal to wyjątkowe miasto, z piękną starą, historyczną dzielnicą z XVII wieku i nowoczesnym centrum miasta z rozległymi podziemnymi sklepami. Stary Montreal jest głównym ośrodkiem turystycznym, z brukowanymi uliczkami i fantastycznymi starymi budynkami.

Montreal jest także domem dla wielu projektantów mody, a ekskluzywne butiki wzdłuż historycznych ulic wraz z uroczymi hotelami i restauracjami dodają miastu szyku i elegancji. Położony we francuskojęzycznej prowincji Quebec Montreal ma swoją własną tożsamość kulturową, jednak anglojęzyczni goście nie będą mieli problemów z komunikowaniem się z nikim z branży turystycznej.

Ottawa

Jako stolica Kanady, Ottawa jest domem dla kilku wybitnych muzeów narodowych i zabytków, a także Wzgórza Parlamentarnego i cieszy się piękną lokalizacją wzdłuż Kanału Rideau .Jest to również małe miasto, co ułatwia jego zwiedzanie.

Wodospady Athabasca

Park Narodowy Jasper w prowincji Alberta jest największym parkiem Gór Skalistych w Kanadzie, szczycącym się szerokimi dolinami, surowymi górami, lodowcami, lasami, alpejskimi łąkami i dzikimi rzekami. Jedną z głównych atrakcji jest Athabasca Falls, piękny wodospad, który grzmi przez wąski wąwóz.

Nawet gdy poziom wody w górnej części rzeki Athabasca jest niski, ogromne ilości wody wylewają się nad wodospady. Wokół wodospadów znajduje się kilka platform widokowych i szlaków, na których można bezpiecznie sfotografować malowniczą scenerię.

Stary Quebec (Vieux-Quebec)

Stary Quebec jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z historycznych klejnotów Kanady. Rozprzestrzeniający się w górnym i dolnym mieście Quebec, obszar ten zawiera najbardziej zabytkowe budynki. Dolne Miasto, wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca, jest miejscem pierwotnej osady i domem dla wybitnego Fairmont Le Château Frontenac, a także wielu innych skarbów. Górne Miasto leży na klifach o wysokości 100 metrów i jest domem dla Cytadeli, Równin Abrahama, Place d'Armes i Parque Historique de l'Artillerie .

Stary Quebec jest jednym z najpopularniejszych historycznych obszarów Kanady i jest dobrze rozwinięty pod względem turystycznym. Oprócz miejsc historycznych, świetną atrakcją dla zwiedzających są artyści wystawiający swoje prace na Rue du Trésor; ciekawe muzea, jak Musée de la Civilization, czy wyjątkowe sklepy i restauracje.

Noclegi w Kanadzie

Kanada to miejsce, w którym znajdziecie wiele hoteli oferujących noclegi w całym przekroju cenowym. Są tu obiekty luksusowe znajdujące się w samym centrum miasta, ale też miejsca ekonomiczne.

Kanada - wymagania wjazdu

Władze Kanady wymagają od obcokrajowców podróżujących w ramach ruchu bezwizowego elektronicznego potwierdzenia podróży (Electronic Travel Authorization – eTA) Należy je uzyskać  co najmniej 72 godziny przed wylotem do Kanady. Koszt aplikacji "eTA" wynosi 7 CAD na osobę, czyli ok. 22 zł i daje pozwolenie na podróż do Kanady ważne przez 5 lat.

Kanada - waluta

Walutą Kanady jest dolar kanadyjski (CAD). 1$ (dollar) dzieli się na 100 centów. W Kanadzie jest bardzo dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Jest to najprostszy sposób podjęcia gotówki. Przy wypłacie gotówki bankomat może doliczyć prowizję. Należy wiedzieć, że Kanadyjczycy praktykują przerwę na lunch. Nie jest możliwe załatwienie jakiejkolwiek sprawy w urzędach i bankach w godzinach od 12.00 do 14.00.