Zamknij

Kanada znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe. Nowe zasady od 1 października

27.09.2022 12:56

Władze Kanady zadecydowały o zlikwidowaniu wszystkich restrykcji wjazdowych. Oznacza to, że turyści podczas przekraczania granicy nie będą już musieli przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19.

Kanada znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe. Nowe zasady od 1 października
fot. SHUTTERSTOCK

Podróżowanie po ponad dwóch latach surowych obostrzeń wraca do normalności. Coraz więcej krajów znosi większość lub wszystkie restrykcje nałożone na przyjezdnych w związku z pandemią koronawirusa. Niedawno pisaliśmy, że Japonia postanowiła poluzować obostrzenia - zaszczepieni będą mogli tam podróżować bez przeszkód. Z kolei na całkowite zlikwidowanie restrykcji zdecydowała się ostatnio Tajlandia, a teraz... Kanada.

Kanada znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe od 1 października

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania minister zdrowia Jean-Yves Duclos poinformował, że zadecydowano, że osoby przylatujące do Kanady, przekraczające granicę lądową i morską nie będą już musiały przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Oznacza to, że turyści będą mogli swobodnie podróżować do tego amerykańskiego kraju. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października.

Zobacz także: Duże lotnisko w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięte. Zniknie 5 tras z Polski

Kanadyjski rząd zapowiedział też, że nie przedłuży losowego testowania dla osób zaszczepionych i obowiązkowego dla tych, którzy nie przyjęli szczepionki. Od 1 października nie będzie również już obowiązku wprowadzenia do rządowej aplikacji informacji o szczepionkach przed podróżą.

Na tym jednak nie koniec zmian. Zlikwidowany zostanie też obowiązek izolacji dla osób chorych oraz nakaz monitorowania objawów. Ponadto minister transportu Omar Alghabra poinformował, że od nowego miesiąca nie będzie już istniał wymóg noszenia maseczek ochronnych w samolotach i pociągach.

Ministrowie zwrócili uwagę, że zniesienie ograniczeń było możliwe dzięki temu, że Kanadyjczycy zdecydowali się zaszczepić i przestrzegali restrykcji sanitarnych. 85,41 proc. całej populacji kraju otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Jesteśmy już poza ostrą fazą pandemii - powiedział zastępca naczelnej lekarz kraju dr Howard Njoo.

Jednocześnie rząd spodziewa się, że COVID-19, tak jak inne choroby układu oddechowego, będą nadal się pojawiać podczas zimowych miesięcy. Dlatego władze Kanady zachęcają do aktualizowania szczepień.

Zobacz także: Pracownicy linii Ryanair i Vueling zapowiadają strajk. Protest ma odbyć się 1 października

loader

RadioZET.pl/PAP(Anna Lach)