Zamknij

Kanada przedłuża restrykcje dla podróżujących. Duże ograniczenia dla niezaszczepionych

30.06.2022 10:29
Kanada
fot. Shutterstock

Kanada przedłużyła do końca września br. wymogi dla osób podróżujących. To jedno z niewielu państw na świecie, które nadal utrzymuje tak restrykcyjne przepisy wjazdowe wprowadzone w ramach walki z Covid-19. Niezaszczepionych nadal obowiązują dwa testy i kwarantanna.

Większość krajów na świecie, po długim okresie zamknięcia z powodu pandemii, coraz szerzej otwiera swoje granice. Lista kierunków, które całkowicie zniosły przepisy wjazdowe, jest coraz dłuższa

Okazuje się, że władze niektórych państw postanowiły zachować covidowe restrykcje, chcąc uchronić swoich mieszkańców przed kolejną falą zakażeń. Tak jest między innymi w przypadku Kanady, która podjęła decyzję o przedłużeniu obowiązujących przepisów wjazdowych. 

Kanada przedłuża restrykcje covidowe dla podróżnych

Rząd Kanady podał, że przedłuża restrykcje dla osób przylatujących do Kanady. Podróżni są uważani za w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, jeśli przyjęli dwie dawki akceptowanych w Kanadzie preparatów. Dla niezaszczepionych są testy i kwarantanna.

– W miarę jak przechodzimy do następnej fazy działań wobec Covid-19, należy pamiętać, że pandemia się nie skończyła – podkreślił cytowany w środowym komunikacie minister zdrowia Jean-Yves Duclos. Dodał, że wymogi dla osób przybywających do Kanady mają pozostać w mocy „co najmniej do 30 września bieżącego roku”.

Jakie restrykcje obowiązują podróżnych? Podczas wjazdu do Kanady pozostaje wymóg posiadania zaświadczenia o szczepieniu. Podróżni muszą na 72 godziny przed przylotem lub przed wejściem na statek płynący do Kanady użyć aplikacji ArriveCAN lub rządowej strony internetowej, gdzie wpisuje się informacje o otrzymanych szczepionkach.

Czasowe zawieszenie testowania losowo wybranych, w pełni zaszczepionych podróżnych, zostało przedłużone do połowy lipca.

Podróżni, którzy nie są w pełni zaszczepieni, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę i przetestować się w jej pierwszym i ósmym dniu. Według wcześniejszych zapowiedzi od 1 lipca wszystkie testy będą przeprowadzane poza budynkami lotnisk. Natomiast na lądowych przejściach granicznych cały czas obowiązuje losowe testowanie podróżnych.

Według badania opublikowanego w poniedziałek w piśmie medycznym "Canadian Medical Association Journal" restrykcyjne i konsekwentne działania dotyczące ochrony zdrowia podczas dwóch lat pandemii oraz udana akcja szczepień sprawiły, że Kanada poradziła sobie z Covid-19 lepiej niż kraje z porównywalnymi systemami ochrony zdrowia i infrastrukturą – Belgia, Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i USA.

RadioZET.pl/PAP (Anna Lach), gov.pl