Zamknij

Wraca losowe testowanie pasażerów na lotnisku. Zmiany już od 19 lipca

18.07.2022 11:03

Rząd Kanady poinformował, że przywraca losowe testowanie podróżnych przylatujących do Kanady. Testy na Covid-19 będą przeprowadzane poza budynkami lotnisk. Zmiany dla pasażerów wchodzą w życie już od 19 lipca. 

Testy na Covid-19 na lotnisku
fot. Shutterstock

Większość krajów na świecie, po długim okresie zamknięcia z powodu pandemii, coraz szerzej otwiera swoje granice. Lista kierunków, które całkowicie zniosły przepisy wjazdowe, jest coraz dłuższa. Są jednak państwa, których władze postanowiły zachować covidowe restrykcje albo przywrócić część przepisów, obawiając się powrotu dużej liczby zakażeń. Tak jest między innymi w przypadku Kanady, która wraca do obowiązku losowego testowania zaszczepionych podróżujących. 

Kanada przywraca losowe testowanie zaszczepionych

Zgodnie z przekazanymi w komunikacie informacjami losowe testowanie podróżnych przylatujących do Kanady zostanie przywrócone od wtorku, 19 lipca. Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przylatujących do Toronto, Montrealu, Calgary i Vancouver.

Takich osób nie testowano od 11 czerwca br., gdy rząd przestał testować zaszczepionych i przeniósł obowiązkowe testy dla niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych poza budynki zatłoczonych lotnisk.

Osoby wybrane do przejścia testów będą otrzymywać wiadomość mailową w ciągu 15 minut od wypełnienia deklaracji celnej. Mail będzie zawierał instrukcje, gdzie test może być przeprowadzony. Jeśli wyniki testu będą pozytywne, obowiązuje dziesięciodniowa kwarantanna

Rządowy komunikat wskazuje na konieczność monitorowania sytuacji i ewentualność szybkiej reakcji na nowe warianty koronawirusa, dane pochodzące z testów na granicy służą m.in. sporządzaniu prognoz rozwoju sytuacji. Cytowany w komunikacie minister zdrowia Jean-Yves Duclos podkreślił, że wymogi na granicy mogą się zmieniać w przyszłości.

Kanada. Jakie obowiązują restrykcje wjazdowe? 

Kanada jest jednym z niewielu państw na świecie, które nadal utrzymuje restrykcyjne przepisy wjazdowe wprowadzone w ramach walki z Covid-19. 

Podczas wjazdu do Kanady pozostaje wymóg posiadania zaświadczenia o szczepieniu. Za w pełni zaszczepionych uważani są ci, którzy przyjęli „pierwszą serię” preparatów dopuszczonych do użytku w Kanadzie – wyjaśniono w komunikacie. Podróżni muszą na 72 godziny przed przylotem lub przed wejściem na statek płynący do Kanady użyć aplikacji ArriveCAN lub rządowej strony internetowej, gdzie wpisuje się informacje o otrzymanych szczepionkach.

Podróżni, którzy nie są w pełni zaszczepieni, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę i przetestować się w jej pierwszym i ósmym dniu. Testy na granicy lądowej pozostają obowiązkowe.

Źródło: PAP, rp.pl