Zamknij

Kanał Sueski: historia i atrakcje. Oto 7 miejsc, które musisz zobaczyć

26.07.2021
Aktualizacja: 26.07.2021 14:27

Kanał Sueski jest bardzo ważny, ze względu na to, że jest najkrótszą drogą morską z Europy do Azji. Poznaj historię i atrakcje turystyczne Kanału Sueskiego

Kanał Sueski: historia i atrakcje. Oto 7 miejsc, które musisz zobaczyć
fot. Shutterstock

Miasto Suez znajduje się przy południowym wejściu do Kanału Sueskiego we wschodniej części Delty Nilu. Miasto pochodzi z VI dynastii faraonów, kiedyś to miasto służyło do ochrony wschodniej części Egiptu przed najazdami. Obecnie Suez mieści rafinerie ropy naftowej i duży port. Chociaż samo miasto ma niewiele atrakcji turystycznych, inne miejsca w pobliżu Kanału Sueskiego oferują historyczne i fascynujące wizyty. Wybierz się na wycieczkę łodzią po kanale, aby zobaczyć wszystkie miejsca.

Czym jest Kanał Sueski?

Zbudowany w ciągu 10 lat i otwarty w 1869 roku - Kanał Sueski o długości 101 mil był spektakularnym wyczynem nowoczesnej inżynierii, który ułatwił handel światowy poprzez bezpośrednie połączenie Morza Śródziemnego z Morzem Czerwonym. Kanał był niezwykle ważny, ponieważ umożliwiał Europie bezpośrednią drogę do Azji bez konieczności opływania Afryki. Skróciło to trasę kupców o 7000 km. Od momentu powstania kanał miał burzliwą historię i był kilkakrotnie zamykany i otwierany ponownie zgodnie z krajobrazem politycznym Egiptu. Najdłuższe z tych zamknięć trwało 8 lat.

Dlaczego Kanał Sueski jest ważny?

Kanał Sueski jest ważny, ponieważ jest najkrótszą drogą morską z Europy do Azji. Przed jego budową statki zmierzające w kierunku Azji musiały wyruszyć w żmudną podróż wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południowym krańcu Afryki. Ze względu na swoje strategiczne położenie kanał jest zarówno intensywnie użytkowany, jak i silnie chroniony.

Kanał Sueski – atrakcje turystyczne

Port Said

W swoim rozkwicie pod koniec XIX wieku Port Said był egipskim miastem występków i grzechu. Pijący marynarze i przepełnione domy publiczne już dawno zniknęli z powierzchni tamtejszej ziemi, ale ten okres luzu jest wciąż przywoływany w plątaninie niegdyś wspaniałej architektury, która powoli zaczyna się rozbudowywać. Chociaż dawny urok centrum wystarczy, aby skłonić go do odwiedzenia, główną atrakcją i powodem powstania miasta jest Kanał Sueski. Podwyższona promenada dla pieszych biegnąca wzdłuż nabrzeża zapewnia widok z bliska na północny punkt wejścia do kanału, pozwalając podróżnym podziwiać z bliska ruch przejeżdżających supertankowców.

Czytaj także: Lazurowe Wybrzeże - co warto zobaczyć w najpiękniejszym wybrzeżu Francji?

Muzeum Wojskowe Port Said

Muzeum Wojskowe Port Said powstało w celu upamiętnienia bitwy o Port Said w 1956 roku. Muzeum zostało otwarte 23 grudnia 1964 roku. W jednej z sal prezentowana jest historia Port Saidu i jego początki oraz historia faraona w regionie, a dwie pozostałe sale poświęcone są broniom i zdjęciom związanym z różnymi wojnami.

Dom nad Kanałem Sueskim

Dom nad Kanałem Sueskim znajduje się w Port Saidzie nad Kanałem Sueskim. Architektura budynku jest atrakcyjna i słynie z uderzających zielonych kopuł. Dom nad Kanałem Sueskim nie jest otwarty dla publiczności i można go oglądać tylko z zewnątrz.

Port Fuad

Po drugiej stronie kanału od Port Said znajduję się eleganckie przedmieście Port Fuad, założone w 1925 roku. Ulice w pobliżu nadbrzeża zachęcają do spacerów, z rozległymi rezydencjami, bujnymi ogrodami i spadzistymi dachami, które przypominają niegdyś europejską obecność w tym regionie.

Ismailia

Ismailia wyrosła na obraz francuskich mistrzów, którzy w epoce kolonialnej ukryli się w Egipcie. Dziś historyczne centrum Ismailii, z eleganckimi kolonialnymi uliczkami, rozległymi trawnikami i willami z końca XIX wieku, jest jedną z najbardziej spokojnych i malowniczych dzielnic kraju. Sercem Ismailii i najbardziej wartym zwiedzenia obszarem jest stara europejska dzielnica wokół Sharia Thawra i centralny plac Midan Al Gomhuriyya.

Muzeum Ismailii

W tym małym, ale interesującym muzeum na wschodnim krańcu miasta znajduję się ponad 4000 obiektów z czasów faraońskich i grecko – rzymskich. W kolekcji znajdują się posągi, skarabeusze, stele i zapisy dotyczące pierwszego kanału zbudowanego między Gorzkimi Jeziorami, a Bubastis przez perskiego władcę Dariusza. Punktem kulminacyjnym jest mozaika z IV wieku przedstawiająca Fedrę wysyłającą list miłosny do swojego pasierba Hipolita, podczas gdy poniżej Dionizos jeździ rydwanem prowadzonym przez Erosa.

Centrum rybne El Khalifa

Aby skosztować świeżych owoców morza, udaj się do El Khalifa Fish Centre, położonego na skraju Midan Nesima w centrum miasta. Tutaj możesz wybrać najświeższy połów dnia, lub zapłacić za towar na wynos.