Zamknij

Karaiby: najpiękniejsze wyspy. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
24.10.2019 16:48
Barbados
fot. Shutterstock

Karaiby to wyspiarski raj ze złocistymi plażami, palmami kokosowymi, krystalicznie czystym morzem oraz zabytkami z czasów kolonialnych. Każda z wysp ma swój własny niepowtarzalny styl, architekturę i zróżnicowane pejzaże. Którą z wysp Karaibów warto odwiedzić? Oto 10 najpiękniejszych miejsc.

Karaiby leżą pomiędzy kontynentami obu Ameryk i rozciągają się szerokim łukiem – od Kuby aż po niewielką Arubę (w pobliżu Wenezueli). Obejmują region Morza Karaibskiego, tamtejszych wysp (niektóre graniczą z Oceanem Atlantyckim) oraz otaczających je wybrzeży.

Nazwa Karaiby pochodzi od Indian Carib, którzy dawniej zamieszkiwali południowo-wschodnią część wyspy. W sumie wyspy Karaibów obejmują powierzchnię 255 tys. km², z liczbą ludności przekraczającą 40 mln osób.
Karaiby, odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, dziś są coraz popularniejszym kierunkiem na egzotyczne wakacje. Urlop na wyspach najlepiej zaplanować w czasie pory suchej – najpiękniejsze miesiące to marzec-kwiecień oraz listopad-grudzień. Od lipca do września urlop mogą popsuć deszcze i huragany. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych wysp Karaibów.

Haiti i Dominikana

Chociaż Dominikana jest jedynie częścią karaibskiej wyspy Haiti, zdobyła miano „królowej Karaibów”. To jeden z najpopularniejszych kierunków wśród Polaków na egzotyczne wakacje. Od północy Dominikanę obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, a od południa Morza Karaibskiego.

Dominikana
fot. Shutterstock

O Dominikanie mówi się, że jest „naj”. I sporo w tym prawdy, bo to najstarsze państwo obu Ameryk (odkryte w 1492 roku), z najwyższym punktem Karaibów (Pico Duarte, 3 087 m n.p.m.), z najpiękniejszymi plażami na świecie i największymi zasobami bursztynu na świecie. Wizytówką tego miejsca są niebiańskie, piaszczyste plaże, które każdego roku przyciągają miliony turystów. Ogromne wrażenie robią też potężne wodospady oraz parki narodowe, wśród których króluje wpisany na listę UNESCO Parque Nacional Del Este.

Zobacz także

Kuba

Kuba to największa spośród wysp Karaibów. Wyróżnia się klimatem wszechobecnej muzyki, białymi plażami, przepięknymi kolonialnymi miasteczkami i najlepszymi cygarami na świecie. W czasie wizyty na Kubie obowiązkowo trzeba odwiedzić stolicę wyspy – Hawanę. Kolorowe ulice miasta, roztańczeni mieszkańcy, amerykańskie krążowniki i przepiękna, widniejąca na liście UNESCO starówka tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.

Kuba
fot. Pixabay

Nie można zapomnieć też o białych, rajskich plażach. Najszersza i najdłuższa plaża znajduje się w Varadero i ciągnie się przez niemal 20 kilometrów. Ogromne wrażenie robią również wpisane na listę UNESCO miasteczka Trinidad i Cienfuegos oraz przepiękna, zielona dolina Viñales.

Zobacz także

Jamajka

Jamajka, położona w archipelagu Wielkich Antyli, jest wyspą rajskich plaż, słońca i… muzyki reggae. To właśnie tutaj, w wiosce Nine Miles można odwiedzić rodzinny dom „króla reggae”, Boba Marleya. Jamajka zachwyca też egzotyczną kulturą oraz urozmaiconymi krajobrazami – ogromne wrażenie robią Góry Błękitne, wodospady (na czele z 200-metrowym Dunn’s River Falls) oraz okolice Ocho Rios z ogromnymi, zielonymi plantacjami trzciny cukrowej. 

Jamajka
fot. Shutterstock

Jamajka nazywana jest czasem „krainą zioła”, a sami Jamajczycy kojarzeni są z osobami otwartymi, uśmiechniętymi i niezwykle wyluzowanymi. Wielbiciele słonecznego wypoczynku z pewnością odwiedzą jedną z najpiękniejszych plaż na Jamajce – Seven Mile Beach. To około 10 km delikatnego, niemal białego piasku, turkusowa woda oraz palmy.

Zobacz także

Aruba

W ostatnich latach Aruba stała się niezwykle popularna wśród turystów. Wśród Amerykanów to najpopularniejszy kierunek na miesiąc miodowy. Przyciągają nie tylko przepiękne, rajskie plaże, ale też fantastyczna pogoda. Aruba ma więcej słonecznych dni niż jakakolwiek inna wyspa Karaibów i pozostaje poza pasem huraganu, dzięki czemu na wyspie można odpoczywać przez niemal cały rok.

Aruba
fot. Shutterstock

„One Happy Island”, jak również nazywana jest Aruba, kojarzona jest też z flamingami. W pobliżu znajduje się Wyspa Odrodzenia, na której na niewielkim 40-hektarowym skrawku lądu można zobaczyć stado flamingów. Zwierzęta stanowią popularną atrakcję turystyczną.

Barbados

Ta niewielka wyspa, choć otoczona ze wszystkich stron wodami Oceanu Atlantyckiego, oficjalnie wciąż należy do Karaibów. Barbados słynie przede wszystkim z ciągnących się kilometrami plaż. Wschodnia część wyspy nazywana jest platynowym wybrzeżem – tutejszy piasek jest śnieżnobiały, a czasem wręcz różowy.

Barbados na urlop szczególnie chętnie wybierają miłośnicy nurkowania – w tutejszych wodach kryją się cudowne rafy koralowe. Głównym ośrodkiem i centrum turystycznym oraz kulturalnym kraju jest zaś Bridgetown.

Zobacz także

Bahamy

Bahamy to państwo wyspiarskie obejmujące ok. 700 wysp i wysepek, z których tylko 26 jest zamieszkanych. Złociste plaże, cudowna lazurowa woda i spokojnie płynące życie czynią to miejsce prawdziwym rajem na ziemi. 

Bahamy
fot. Shutterstock

Na turystów czekają plaże też nowoczesne hotele oraz klimatyczne domki. Zachwyceni będą nie tylko miłośnicy wypoczynku na piasku, ale też wielbiciele sportów wodnych oraz nurkowania. Bahamy regularnie nawiedzają tropikalne burze i huragany – w lutym tego roku przez archipelag przeszedł huragan Dorian, wyrządzając ogromne szkody.

Saint Lucia

Ta niezwykła wyspa z oddali przypomina mały raj z białym piaskiem wybrzeża, błękitnymi wodami oraz tropikalną dżunglą pośrodku. Położona na Małych Antylach Saint Lucia przyciąga nie tylko zwykłych turystów, ale też celebrytów. Wyspę otaczają rafy koralowe, co czyni to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym dla wielbicieli nurkowania i snorkelingu. 

Saint Lucia
fot. Shutterstock

Atrakcją tej karaibskiej wyspy jest wulkan Qualibou na Mount Soufriere. To jedyny wulkan na świecie, do którego można wjechać samochodem (od XVIII wieku nie zanotowano żadnej erupcji). 

Zobacz także

Kajmany

Niewielki archipelag Kajmanów, położony na Morzu Karaibskim, składa się z trzech wysepek – Wielkiego Kajmana, Cayman Brac i Małego Kajman. Wizytówką tego miejsca są długie, białe plaże z jedną z najpiękniejszych na Karaibach – Seven Mile Beach. Miejsce to słynie również z eleganckich hoteli w brytyjskim stylu. 

Jedną z największych atrakcji archipelagu jest nurkowanie. Na Kajmanach znajduje się ponad 40 ośrodków organizujących rejsy dla spragnionych podmorskich wrażeń. 

Martynika

Zwiedzając Martynikę, ciężko uwierzyć, że to wciąż Francja – podobnie jak sąsiednia Gwadelupa ma status terytorium zamorskiego. To wyspa górzysta o pochodzeniu wulkanicznym, na której znajdziemy lasy równikowe, piaszczyste i rafy koralowe ciągnące się dookoła wyspy oraz przepiękne zatoczki.

Martynika
fot. Shutterstock

Stolica Kajmanów, Saint-Pierre, zanim w 1902 roku została całkowicie zniszczona przez wybuch wulkanu, była często nazywana Paryżem Karaibów, stolicą Małych Antyli. Po katastrofie z początku XX wieku zachowało się kilka murów i kamienne fundamenty.

Grenada

Krajobraz tego miejsca tworzą góry, lasy deszczowe oraz plaże. Mówi się, że Grenada to ostatnia autentyczna wyspa Karaibów, która nie została zabudowana kompleksami hotelowymi. Turyści szczególnie chętnie wypoczywają na Grand Anse – z cudownym białym piaskiem obmywanym lazurową wodą Morza Karaibskiego. 

Grenada
fot. Shutterstock

Grenada nazywana jest Korzenną Wyspą – ze względu na prowadzoną tu na szeroką skalę uprawę muszkatołowców oraz goździków, cynamonu, kakaowca, imbiru i kurkumy.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Seszele – raj dla zakochanych

•  Malediwy. Czy tak wygląda raj? [PRZEWODNIK]

___

RadioZET.pl/NC