Zamknij

Karkonoski Park Narodowy podnosi ceny biletów. Turyści nie będą zadowoleni

05.07.2022 10:35
Karkonoski Park Narodowy podnosi ceny biletów. Turyści nie będą zadowoleni
fot. Albin Marciniak/East News

Karkonoski Park Narodowy zadecydował o podniesieniu opłat za zwiedzanie Wodospadu Kamieńczyka. Nowy cennik zaczął obowiązywać od piątku 1 lipca.

Wraz z początkiem lipca zmieniły się ceny biletów wstępu na Wodospad Kamieńczyka - wejściówki zdrożały o kilka złotych. Na oficjalnej stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego można już znaleźć zaktualizowany cennik.

Zobacz także: Kolejna linia lotnicza kasuje połączenia z Polski. Loty wrócą dopiero za kilka miesięcy

Karkonoski Park Narodowy podnosi ceny biletów

Do tej pory normalna wejściówka kosztowała 10 zł, a ulgowa 5 zł. To już jednak przeszłość, bo 1 lipca zmieniły się ceny biletów. Obecnie za wstęp na Wodospad Kamieńczyka trzeba zapłacić odpowiednio 12 oraz 6 zł. Oznacza to, że cena biletu normalnego wzrosła o 2 zł, zaś ulgowego o 1 zł. 

Z kolei bilety jednorazowe dla uczestników grup z uprawnionym przewodnikiem od 1 lipca kosztują 10 zł (wejściówka normalna) oraz 5 zł (wejściówka ulgowa). Opłata za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego pozostaje bez zmian (tj. 8 zł bilet normalny i 4 zł bilet ulgowy).

Z opłat za wstęp na Wodospad Kamieńczyka zwolnione są dzieci w wieku do lat 7, członkowie rodziny wielodzietnej posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny, uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w Karkonoskim Parku Narodowym w zakresie uzgodnionym w Dyrektorem Parku oraz inne osoby posiadające zezwolenie Dyrektora Parku. Z kolei - jak dalej informuje KPN - do ulgi w wysokości 50% mają prawo uczniowie szkół, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz żołnierze służby czynnej.

Portal gazeta.pl postanowił skontaktować się z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego i zapytać ich, dlaczego podniesiono ceny biletów wstępu.

"Wzrost cen usług mających zapewnić bezpieczeństwo turystów na terenie Wodospadu Kamieńczyka sprawił, że ceny biletów decyzją dyrektora zostały podniesione. Zwykle przeprowadzane są trzy przeglądy. (...) Wydaje mi się, że to nie jest znacząca podwyżka, tym bardziej że ceny biletów na teren parku narodowego pozostały bez zmian. Wiemy, że każda podwyżka dla wielu ludzi jest bolesna i kontrowersyjna w tych trudnych czasach, ale niestety inflacja i wzrost cen dotknął też nas i naszą kieszeń - wyjaśniła w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Monika Rusztecka-Rodziewicz, kierowniczka działu udostępniania Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Kamieńczyka w Karkonoskim Parku Narodowym

Wodospad Kamieńczyka cieszy się ogromną popularnością; co roku odwiedzają go setki turystów. Nie ma się zresztą co dziwić, bo robi on naprawdę niesamowite wrażenie. Jest to najwyższy wodospad po polskiej stronie Sudetów. Spada potrójną kaskadą z wysokości 27 metrów.

Na miejsce można dotrzeć, wybierając szlak turystyczny prowadzący ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. W wakacje gardziel Wodospadu Kamieńczyka można zwiedzać od godziny 9.00 do 18.00.

Zobacz także: Niedźwiedź zaatakował turystę w Tatrach. "Nawet nie zliczę, ile kopniaków dostał w głowę" [WIDEO]

RadioZET.pl/kpnmab.pl/gazeta.pl