Zamknij

EKUZ: jak wyrobić kartę i komu przysługuje? Sprawdź przed wakacjami

09.06.2021
Aktualizacja: 31.08.2021 12:20

O karcie EKUZ warto pamiętać przed każdym wyjazdem do kraju należącego do Unii Europejskiej. Jak wyrobić kartę EKUZ, jaki jest czas oczekiwania, jak złożyć wniosek online i ile czeka się na kartę? Oto najważniejsze informacje o Karcie Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Bagaż - lotnisko
fot. Shutterstock

Karta EKUZ. Wybierasz się na urlop do jednego z krajów Unii Europejskiej? Pamiętaj o wyrobieniu Karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez niej nie będziesz uprawniony do bezpłatnego leczenia za granicą (na koszt NFZ). Wyrobienie EKUZ jest darmowe i możliwe również online. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków, na które jesteśmy narażeni w czasie choroby.

Karta EKUZ: czym jest i komu przysługuje?

Karta EKUZ potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych (na koszt NFZ) w czasie pobytu na terenie większości państw Europy (w tym państwach członkowskich UE i EFTA, czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu). Tłumacząc prościej, z kartą EKUZ zostaniemy potraktowani jak osoba ubezpieczona w danym kraju.

Kartę EKUZ otrzymać może każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (nie tylko pracownicy, ale też uczniowie i studenci). Z karty mogą skorzystać również m.in. członkowie rodziny osób ubezpieczonych, emeryci i osoby opłacające dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Złożenie wniosku o EKUZ, jak i jej odbiór, są bezpłatne. 

Jak jest ważność karty EKUZ? W większości przypadków karta obowiązuje rok od momentu wyrobienia. Kobieta w ciąży otrzymuje kartę ważną 6 miesięcy, a bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy – 2 miesiące.

ZOBACZ TAKŻE: Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić 

Karta EKUZ: wniosek. Jak wyrobić kartę?

Wniosek o Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć na dwa sposoby:

1. EKUZ: wyrabianie karty osobiście

  • Oddział NFZ: Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Można go wypełnić na miejscu lub wcześniej pobrać z internetu ze strony nfz-warszawa.pl. We wniosku należy uzupełnić kilka informacji, m.in. imię i nazwisko, PESEL i datę urodzenia. Kartę otrzymujemy natychmiast w okienku, w którym wniosek złożyliśmy. 
  • Mobilny punkt na lotnisku: Ciekawą opcję oferuje lotnisko w Pyrzowicach. Pasażerowie wybierający się na majówkę z portu w Katowicach będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem. W dniach 23-26 kwietnia w godz. 9.00 - 14.00 zostanie otwarte mobilne stanowisko. Wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport, potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń i można pobrać EKUZ.
Karta EKUZ
fot. Michał Kosc/Reporter/EastNews

2. EKUZ: wniosek online

Kartę EKUZ można wyrobić też bez wychodzenia z domu. Należy pobrać wniosek dostępny na stronie NFZ, wydrukować, wypełnić, a następnie wysyłać. 

Aby złożyć wniosek online, można:

  • zeskanować wniosek i wysłać mailem na adres oddziału lub jednej z delegatur,
  • wysłać faksem do oddziału lub jednej z delegatur,
  • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP – tutaj jednak potrzebny jest profil zaufany (eGo) lub certyfikat kwalifikowany.

Wyrobioną kartę odebrać można odebrać w siedzibie NFZ albo drogą pocztową (zostanie wysłana na wskazany adres).

Karta EKUZ: upoważnienie do złożenia wniosku

Wniosek o kartę EKUZ nie trzeba składać osobiście. Można również złożyć wniosek i odebrać kartę w czyimś imieniu (należy wtedy jednak dostarczyć upoważnienie dostępne na stronie NFZ). W formularzu „Upoważnienia” należy podać m.in. imię i nazwisko osoby upoważnionej, PESEL oraz nr dowodu osobistego.

Przeczytaj także: Wiza turystyczna: gdzie jest wymagana? Lista popularnych kierunków wakacyjnych 

 

Jaki jest czas oczekiwania na kartę EKUZ?

Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od tego, w jaki sposób dostarczy się wniosek. Warto pamiętać, że w przypadku wyrabiania karty przez internet, otrzymamy ją później, niż gdybyśmy wyrabiali ją osobiście w jednym z oddziałów NFZ. Karta jest wystawiona bowiem w ciągu trzech dni roboczych od momentu odebrania (nie wysłania) wniosku. Do tego trzeba też doliczyć ewentualny czas na jej przesłanie.

W przypadku wyrabiania karty osobiście, w jednym z oddziałów NFZ, otrzymujemy kartę „od ręki”. Warto jednak przygotować się na spore kolejki – szczególnie w sezonie letnim czy przed weekendem majowym. W cierpliwość trzeba uzbroić się szczególnie w godzinach porannych – kolejka oczekujących na kartę EKUZ bywa naprawdę długa.

EKUZ: co obejmuje i do czego uprawnia?

Przed udaniem się do lekarza należy upewnić się, że działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa. Kartę EKUZ należy okazać bezpośrednio świadczeniodawcy, np. w szpitalu czy przychodni. W niektórych państwach wraz z kartą należy pokazać też dokument tożsamości (dowód lub paszport).

Na podstawie karty EKUZ przysługują nam wszystkie świadczenia (wyłącznie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej), które zostaną uznane przez lekarza za niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie pobytu na terenie innego kraju. Warto pamiętać, że karta nie gwarantuje stuprocentowo darmowego leczenia we wszystkich krajach. Dzięki niej nie otrzymamy również leczenia w prywatnej placówce.

Korzystając z EKUZ za granicą, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że potwierdza ona prawo do korzystania z leczenia wyłącznie na zasadach zgodnych z systemem obowiązującym w danym kraju. Jesteśmy bowiem traktowani jak obywatele danego kraju, a w wielu państwach służba zdrowia jest przez nich współfinansowana. Może się zatem zdarzyć, że w niektórych przypadkach będzie trzeba przygotować się na częściową dopłatę do oferowanych nam świadczeń.

Do czego trzeba dopłacać? Przykładowo, w Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień pobytu w szpitalu kosztuje 10 euro. W Portugalii za wizytę u lekarza należy zapłacić 5 euro (z wyjątkiem dzieci i kobiet w ciąży), a porada ambulatoryjna w szpitalu to 20 euro. We Francji posiadacz EKUZ musi pokryć 30 proc. wysokości honorarium lekarza, a we Włoszech za niektóre leki trzeba zapłacić od 50 do 100 proc. ceny.

ZOBACZ TAKŻE: Strefa Schengen: lista krajów, co to jest i jakie są korzyści dla podróżujących? [WYJAŚNIAMY]