Zamknij

Tłumy turystów chcą wjechać kolejką na Kasprowy Wierch. "Trzy godziny stania" [FOTO]

19.01.2022 13:43
Kasprowy Wierch
fot. SHUTTERSTOCK

Tatry, jak zwykle o tej porze roku, przeżywają prawdziwe oblężenie. W środę sieć obiegło zdjęcie, na którym widać tłumy turystów czekających w kolejce na wjazd na Kasprowy Wierch. "Trzy godziny stania" - piszą internauci.

Rokrocznie w okresie zimowym w Tatrach można spotkać prawdziwe tłumy turystów. Nie ma się zresztą co dziwić, bo majestatyczne szczyty górskie pokryte śniegiem robią ogromne wrażenie. Jednym z najpopularniejszych punktów na mapie Tatr jest liczący 1987 m n.p.m. Kasprowy Wierch. Można tam dotrzeć na dwa sposoby - pieszo wyznaczonym szlakiem lub kolejką linową. Znaczna część osób decyduje się na drugą opcję. Dlatego też regularnie pod dolną stacją tworzą się gigantyczne kolejki.

Zobacz także: Tatrach szalała zamieć, a turysta upił się na szlaku. Konieczna była interwencja TOPR

Kasprowy Wierch. Tłumy turystów chcą wjechać kolejką

W środę 19 stycznia na stronie "Aktualna sytuacja w Tatrach" na Facebooku opublikowane zostało zdjęcie, na którym widać tłumy turystów czekających w kolejce na wjazd na Kasprowy Wierch. Najwytrwalsi stali nawet trzy godziny.

Do kolejki na Kasprowy aktualnie 3 h stania... - brzmi opis zdjęcia.

Takie tłumy pod dolną stacją to wynik nie tylko trwającego zimowego sezonu turystycznego, ale także zamknięcia kolejki linowej w poniedziałek. 17 stycznia wiatr w Tatrach osiągał w porywach prędkość aż 110 km/h. 

Wszystkim, którzy planują wjechać na Kasprowy Wierch, a nie chcą stać w kolejkach do kas, polecamy wcześniejszy zakup biletu przez internet na konkretną godzinę. Warto jednak zaznaczyć, że opcja ta jest droższa. W sezonie wysokim za bilet normalny góra-dół w kasie w Kuźnicach trzeba zapłacić 99 zł. Z kolei ta sama wejściówka zakupiona online lub w biletomacie to koszt w wysokości nawet 119 zł (ceny mogą się różnić w zależności od wybranej godziny).

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, pod którą występują oblodzenia. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach gór, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Morskie Oko podczas pełni księżyca
6 Zobacz galerię
fot. Grzegorz Momot/PAP

RadioZET.pl/Facebook(Aktualna sytuacja w Tatrach)/tpn.pl