Zamknij

W Kazachstanie utworzył się ogromny lodowy wulkan. Niecodzienne zjawisko przyciąga tłumy [WIDEO]

12.02.2021 08:56
Kazachstan. Utworzył się ogromny lodowy wulkan. Niecodzienne zjawisko przyciąga tłumy [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

W Kazachstanie w regionie Ałmaty pojawiło się wyjątkowe zjawisko - utworzył się ogromny 14-metrowy lodowy wulkan. Wieża została w całości stworzona przez przyrodę. Nic więc dziwnego, że ta niecodzienna atrakcja przyciąga tłumy turystów.

Lodowy wulkan zlokalizowany jest pomiędzy wioskami Kegan i Shrganak, które położone są w odległości około 4 godzin drogi od stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan. Imponująca wieża powstała w wyniku wystrzelonej z podziemnego źródła wody, która zamarzła natychmiast w powietrzu. Co więcej, cały czas krople wody wyskakują z górnej części konstrukcji, co może przypominać wybuch wulkanu. Za ich sprawą u podstawy wieży utworzyło się nawet małe lodowisko.

Lodowa konstrukcja mierzy około 14 metrów. Nic więc dziwnego, że ta niecodzienna atrakcja przyciąga tłumy turystów.

Jak się okazuje, to nie pierwszy przypadek powstania lodowego wulkanu w tym regionie, ale miejscowi twierdzą, że ta wieża jest wyjątkowa.

Takie konstrukcje zazwyczaj powstają na skraju szelfu lodowego, gdzie wysoki ruch fal pomaga w uformowaniu wulkanu. Aby tak się jednak stało, muszą panować odpowiednie warunki. Temperatura musi być niska, a fale powinny mieć minimum metr wysokości. Ponadto otoczenie konstrukcji musi być pokryte lodem.

RadioZET.pl/Onet.pl