Zamknij

Kazachstan znów zmieni nazwę stolicy. To odpowiedź na liczne apele mieszkańców

14.09.2022 14:00
Kazachstan
fot. Shutterstock

W Kazachstanie coraz większe poparcie zyskuje propozycja zmiany nazwy stolicy z Nur-Sułtan z powrotem na Astanę. Inicjatywę poparł prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew. Obecną nazwę stolica Kazachstanu otrzymała w 2019 roku.

To dość zaskakująca informacja, bo ponad trzy lata temu sam Kasym-Żomart Tokajew wystąpił z inicjatywą zmiany nazwy stolicy, by uczcić byłego prezydenta tego kraju, Nursułtana Nazarbajewa.

Teraz okazuje się, że miasto może wrócić do starej nazwy, Astana. Inicjatywa wyszła od parlamentu i wynikała z licznych sugestii zgłaszanych na spotkaniach z mieszkańcami, a także apeli obywateli. Za zgodą głowy państwa propozycja została włączona do projektu ustawy konstytucyjnej.

Kazachstan chce przywrócić starą nazwę stolicy

Przypomnijmy, że obecną nazwę miasta, Nur-Sułtan, stolica Kazachstanu otrzymała w 2019 roku z inicjatywy prezydenta Tokajewa. Polityk, w przemówieniu inauguracyjnym po wyborze na urząd, zaproponował zmianę nazwy stolicy na cześć swojego poprzednika, Nursułtana Nazarbajewa, rządzącego krajem w latach 1991-2019.

Po trzech latach zapowiadane są kolejne zmiany. Są one efektem licznych apeli i sugestii ze strony samych mieszkańców. Powrót do nazwy Astana ma być częścią zmian w konstytucji, za którymi podczas czerwcowego referendum opowiedziało się ponad 70 procent głosujących obywateli Kazachstanu. Zagłosowali oni wówczas m.in. za zmianą superprezydenckiego ustroju wprowadzonego przez Nazarbajewa.

Rzecznik kazachstańskiego prezydenta Rusłan Żeldybaj podkreślił, że Tokajew "uważa za fakt historyczny decydującą rolę Nursułtana Nazarbajewa w umocnieniu współczesnej państwowości Kazachstanu i kształtowaniu stolicy". – Prezydent uważa, że inne miejsca noszące imię Nazarbajewa powinny zachować swoje nazwy – dodał rzecznik.

ZOBACZ TAKŻE: Indonezja będzie miała nową stolicę. Powstanie na wyspie Borneo

Stolica Kazachstanu kilkukrotnie zmieniała nazwę

Stolica Kazachstanu, położona w północnej części kraju, kilkukrotnie zmieniała nazwę. Założone przez Rosjan w 1824 roku miasto pierwotnie nosiło nazwę Akmolińsk. W roku 1961 przemianowano je na Celinograd, którą to nazwę nosiło do roku 1992.

W latach 1992-1998 nazywało się Akmoła, następnie przemianowano je na Astana, co w języku kazachskim oznacza "stolica" (rok wcześniej, w 1997 roku stało się stolicą - status ten utraciło miasto Ałmaty).

Miasto leży na Pogórzu Kazachskim nad rzeką Iszym. Według oficjalnych danych w 2018 roku liczba jego mieszkańców przekroczyła milion.

Źródło: PAP, Fly4free