Zamknij

Kenia: 7 (egzotycznych) powodów, aby odwiedzić ten kraj

Nina Czochara
30.07.2018 16:05
Kenia
fot. Shutterstock

Niesamowita przyroda urzekająca już przy pierwszym spotkaniu. Białe plaże zachęcające do relaksującego wypoczynku. Emocjonujące safari, podczas którego możemy spotkać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Kenia to kraj wyjątkowy pod każdym względem. Tu marzenia o Afryce realizują się najpełniej.

Kenia, położona nad Oceanem Indyjskim, to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych regionów w Afryce. To nie tylko raj dla miłośników zapierającej dech w piersiach przyrody, ale też dla wielbicieli nurkowania, plaż i… zwierząt. Nawet tych, które do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć wyłącznie w przyrodniczych programach. Dlaczego warto odwiedzić Kenię? Jest wiele powodów, my wymieniamy najważniejsze z nich.

1. Safari: oko w oko z „Wielką Piątką”

W Kenii najważniejsze jest safari. To nie tylko pełna wrażeń wyprawa przez urzekające parki i rezerwaty Afryki, ale przede wszystkim tropienie i obserwowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Odkąd brytyjscy władcy kolonialni na przełomie XIX i XX wieku odkryli przyjemność płynącą z podziwiania afrykańskich zwierząt, safari stało się jedną z największych atrakcji na świecie. Można je odbywać w samochodzie, podjeżdżając do lwów czy lampartów tak blisko, że patrzą nam w oczy. Albo przesiąść się do balonu i podziwiać sawannę i migrujące antylopy czy słonie z góry. Niektórzy chcą przede wszystkim „upolować” swoim aparatem fotograficznym tzw. wielką piątkę, czyli lwa, lamparta, bawoła, słonia i nosorożca — najlepiej na tle ośnieżonych szczytów Kilimandżaro! Jedno jest pewne, podczas takiej wyprawy piękno i bogactwo kenijskiego świata jest na wyciągnięcie ręki.

Safari Kenia
fot. Shutterstock

Warto wiedzieć: Aby nie zapłacić „fortuny” za taką wyprawę, warto skorzystać z usług kenijskiego biura podróży oferującego pakiet safari – przejazd, noclegi i wyżywienie. Dzień safari (dwukrotne wyjazdy w busz, trzy posiłki dziennie plus nocleg na terenie parku narodowego) to wydatek ok. 80 dolarów od osoby. Pakiet można zarezerwować przez internet, a zapłacić na miejscu.

Zobacz także

Zobacz także

2. Rafy koralowe, czyli piękno podwodnego świata

Co jeszcze warto robić w Kenii? Nurkować w krystalicznie czystym i ciepłym Oceanie Indyjskim (temperatura wody waha się w granicach 24-31°C!). Chyba najbardziej popularnym punktem wśród nurków jest Morski Park Narodowy Watamu i Malindi, położony na północ od Mombasy. Ze względu na niezwykłe bogactwo flory i fauny miejsce to zostało uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery.

Ciekawym miejscem do nurkowania jest również Mombasa Marine Park and Reserve. Podczas podwodnej wycieczki w tym regionie największą atrakcją będzie wrak statku towarowego, leżący zaledwie 50 m od brzegu, na głębokości 30 metrów.

Wyjątkowym doświadczeniem jest rejs na wysepkę Wasini, na której znajduje się spektakularnie piękny Koralowy Ogród (Coral Garden). Tworzy go dziki krajobraz obumarłych koralowców przeplatanych charakterystyczną roślinnością. W czasie pory deszczowej całe to bogactwo znajduje się pod wodą.

3. Rezerwaty: piękno Czarnego Lądu

Egzotyczna przyroda parków i rezerwatów to jeden z ważniejszych powodów, dla których tak tłumnie przyjeżdżają tu turyści. Niesamowicie prezentuje się rezerwat Masai Mara. Przy odrobinie szczęścia można tutaj spotkać całą „wielką piątkę” Afryki. Scenerią tego fascynującego widowiska będzie afrykańska sawanna nienaruszona przez przemysł i technikę.

Słonie Kenia
fot. Shutterstock

Popularnym celem wycieczek jest również Shimba Hills. W tym rezerwacie dominują zielone sawanny, tropikalne lasy, a przede wszystkim bezkresny busz. Na terenie tego chronionego obszaru żyje nie tylko ponad 200 słoni, ale też 200 gatunków motyli i kolorowych ptaków.

Zobacz także

4. Parki narodowe: egzotyka w najlepszych wydaniu

Krajobrazy kenijskich parków narodowych są równie fascynujące jak świat żyjących tu zwierząt. Większość z nich można podziwiać podczas zorganizowanych safari. Park Amboseli słynie z urzekającego widoku zwierząt przechadzających się na tle ośnieżonego Kilimandżaro, najwyższej góry w Afryce (5 895 m). W parku Amboseli jest także możliwość zobaczenia prawdziwego bogactwa ptaków oraz zwiedzenia wioski Masajów – popularnego plemienia afrykańskiego.

Obowiązkowym punktem safari jest też Park Narodowy Tsavo. To największy park na terenie kraju (ma niemal 20.000 km²), dzielący się na dwie części: Tsavo East i Tsavo West. Międzynarodową wręcz sławę miejsce to zyskało za sprawą ogromnych gatunków słoni, które są tutaj pod całkowitą ochroną. Pięknie prezentują się też olbrzymie baobaby wystające ponad gęsty busz.

Jezioro Nakuru
fot. Pixabay

Park Narodowy Jeziora Nakuru, jeden z mniejszych w Kenii, położony tuż pod równikiem, jest kolejnym miejscem wartym polecenia. Nie zobaczymy tutaj „wielkiej piątki”, czyli lwa, lamparta, bawoła, słonia i nosorożca. Prawdziwymi gwiazdami są tutaj… flamingi oraz 450 innych gatunków ptaków. Ogromne wrażenie robi widok różowych flamingów gromadzących się wokół jeziora Nakuru. Taka sceneria jest godna uwieczniania na zdjęciach.

5. Plaże Kenii, czyli relaks na białych piaskach

Południowe Wybrzeże Kenii jest idealnym miejscem na relaksujący wypoczynek po pełnym wrażeń safari. Numerem jeden wśród plaż jest Diani Beach – ciągnąca się w nieskończoność, pokryta białym piaskiem, niemal rajska. Miejsce to świetnie nadaje się na kąpiele w ciepłych, turkusowych wodach Pacyfiku, a także uprawianie różnorodnych sportów wodnych. Wzdłuż tej części wybrzeża ciągną się luksusowe kompleksy hotelowe. W niewielkiej odległości od plaży rozciąga się także Park Narodowy Shimba Hills i rezerwat Mwaluganje.

W Kenii warto wypoczywać też na Tiwi Beach. Ta plaża jest nieco spokojniejsza i nie tak wspaniale utrzymana jak Diani. Przyciąga jednak bliskość rafy koralowej – w czasie przypływu to idealne miejsce do nurkowania. Na spacery po odległych zakątkach Tiwi Beach bezpieczniej wybierać się grupami i bez wartościowych przedmiotów przy sobie.

Zobacz także

6. Nocleg pośrodku sawanny

Atrakcją, głównie w czasie safari, są noclegi pośrodku sawanny lub na terenie rezerwatu. W Kenii ogromną popularnością cieszą się tzw. tented camp lub lodge. Pierwsze to obozowiska wyposażone w namioty utrzymane w stylu z początku XX wieku, oczywiście znacznie bardziej komfortowe. Lodges zaś to luksusowe domki, zwykle w kolonialnym stylu.

Kenia lodge
fot. Shutterstock

Niezwykłe w tego typu kompleksach jest to, że mamy okazję doświadczyć prawdziwej bliskości z afrykańską przyrodą. Zwierzęta często przychodzą do pobliskich wodopojów, dzięki czemu mamy okazję obserwować naturę z bliska!

Zobacz także

7. Barwna kultura Kenii

Wizyta w Kenii to nie tylko okazja do podziwiania fantastycznej przyrody, ale też poznania współczesnej, afrykańskiej kultury. Warto odwiedzić chociażby Nairobi, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m., u podnóża gór Aberdare. Miasto założone przez Brytyjczyków w 1899 roku, stolicą niepodległej Kenii stało się w roku 1963. Na miejscu warto zajrzeć do Muzeum Narodowego czy też muzeum słynnej pisarki Karen Blixen, autorki „Pożegnania z Afryką”. 

Kenia ma też oblicze pełne muzyki i tańca. Mombasa, drugie co do wielkości miasto w kraju, słynie z odbywającego się tu na początku listopada karnawału. Są to huczne obchody kultury arabskiej i afrykańskiej. Barwna i głośna parada artystów, tancerzy i sportowców z całej Kenii przemierza trasę z Moi Avenue do XVI-wiecznego Fortu Jesus. Ważną częścią tego wydarzenia są pokazy mody i oczywiście pokazy taneczne.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC