Zamknij

Kolejna erupcja wulkanu Etna. Wstrzymano część lotów na Sycylię

Nina Czochara
21.02.2019 12:04
Etna na Sycylii
fot. Pixabay

W środę, 20 lutego, doszło do kolejnej erupcji Etny. W związku z tym wydarzeniem lotnisko w Katanii na Sycylii najpierw ograniczyło liczbę obsługiwanych lotów, a następnie wstrzymało część lotów. Oznacza to utrudnienia również dla pasażerów z Polski.

W ostatnim czasie Etna jest szczególnie aktywna. Wulkan od 19 grudnia kilkukrotnie się "wybudzał" powodując liczne zniszczenia oraz paraliż na lotniskach. Tym razem port lotniczy w Katanii poinformował, że wszystkie wyloty i przyloty, które miały nastąpić 20 lutego po godzinie 18 zostają odwołane. To wiążę się z utrudnieniami dla podróżujących. 

Utrudnienia na Sycylii z powodu wybuchu Etny

Wulkan obudził się ponownie w godzinach porannych. W związku z tym lotnisko w Katanii na początku podjęło decyzję o zmniejszeniu operacji lotniczych. O godzinie 18 zdecydowano jednak o całkowitym wstrzymaniu operacji lotniczych. Utrudnienia dotknęły również pasażerów z Polski. Tuż po godzinie 18 z Warszawy wystartował samolot linii Wizzair do Katanii. W związku z decyzją lotniska lądowanie tej maszyny w porcie docelowym nie było możliwe. Samolot został przekierowany na pobliskie lotnisko w Palermo.

Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie i jednym z trzech aktywnych we Włoszech. W okresie bożonarodzeniowym w jej okolicy zanotowano aż 130 wstrząsów sejsmicznych. Wtedy także wstrzymano wszystkie operacje lotnicze. Od tamtej pory Sycylijczycy byli świadkami kilku kolejnych przebudzeń, choć nie wszystkie wpłynęły na ruch lotniczy.

 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC