Zamknij

Kolejne sankcje dla linii lotniczych z Rosji. Na zmianach skorzystają przewoźnicy z Europy

20.05.2022 12:03
Aerofłot, Rosja
fot. Michal Adamowski/Reporter/East News

Rosyjski sektor lotniczy został objęty kolejnymi sankcjami. Aerofłot oraz dwie inne linie lotnicze z Rosji nie będą mogły sprzedać swoich niewykorzystywanych slotów w portach w Wielkiej Brytanii. To oznacza to, że mocno "pożądane" brytyjskie sloty lotniskowe zostaną rozdysponowane pośród chętnych przewoźników z Europy. 

To już kolejne sankcje nałożone na Rosję z powodu brutalnych działań na terenie Ukrainy. Wielka Brytania, podobnie jak inne kraje w Europie, już pod koniec lutego zamknęła niebo dla rosyjskich samolotów

Teraz przyszedł czas na kolejnej sankcje. Objęte zostały nimi trzy linie lotnicze z Rosji, które jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie latały do Wielkiej Brytanii – chodzi o narodowego przewoźnika Aerofłot, Ural Airlines oraz Rossiya. Co dokładnie się zmieni? 

Wielka Brytania zabrania liniom z Rosji sprzedaży slotów lotniskowych

W oficjalnym komunikacie podano, że w ramach kolejnych sankcji rosyjscy przewoźnicy nie będą w stanie sprzedać niewykorzystanych przez siebie lotniskowych slotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii. To oznacza dla linii z Rosji ogromne straty. 

Brytyjski rząd oszacował, że wartość slotów, czyli pozwoleń na lądowanie, start oraz postój samolotów na lotniskach w określonych godzinach, którymi dysponują Aerofłot, Ural Airlines oraz Rossija, wynosi 50 milionów funtów, czyli prawie 274 mln złotych. Rosyjskie linie nie wykorzystują ich, bo od razu po rosyjskiej napaści na Ukrainę, brytyjski rząd zamknął dla nich swoją przestrzeń powietrzną oraz wszystkie lotniska w kraju.

  • ZOBACZ TAKŻE: Zaskakująca "oferta turystyczna" dla Rosjan. Noclegi w zbombardowanych apartamentach w Ukrainie 

– Tak długo, jak (prezydent Rosji Władimir) Putin będzie kontynuował swoją barbarzyńską napaść na Ukrainę, będziemy nadal uderzać w rosyjską gospodarkę. Zamknęliśmy już naszą przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Dziś zapewniamy, że nie będą one mogły spieniężyć lukratywnych slotów na naszych lotniskach. Każda sankcja gospodarcza wzmacnia nasze jasne przesłanie do Putina – nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży – oświadczyła minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Jak zauważa portal Fly4free, na szczególnie zatłoczonych portach w Wielkiej Brytanii (takich jak londyńskie porty Heathrow czy Gatwick) lotniskowe sloty są na wagę złota. Nie dziwi więc, że często przewoźnicy handlują nimi między sobą, a kwoty transakcji sięgają wielu milionów. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie zgłosi się sporo chętnych przewoźników z Europy. 

Źródło: PAP, Fly4free