Zamknij

Kolejni pracownicy taniej linii lotniczej dołączają do strajku. Dotknie on także podróżnych z Polski

17.06.2022 09:11

Tym razem chęć protestu wyrazili włoscy pracownicy linii lotniczej Ryanair. Jeżeli pracodawca nie przychyli się do ich oczekiwań dotyczących poprawy warunków zatrudnienia, będą oni strajkowali jeszcze pod koniec czerwca.

Samolot Ryanair
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Od kilku tygodni media na całym świecie rozpisują się o zapowiadanych przez pracowników linii Ryanair strajkach. Liczba pasażerów rośnie w zastraszającym tempie, a brakuje ludzi, którzy byliby w stanie ich obsłużyć. W związku z tym na lotniskach tworzą się kolejki i opóźnienia. Do tego wszystkiego dochodzą złe warunki pracy u przewoźnika. Konsekwencją tego są protesty, które mogą doprowadzić do znacznych utrudnień.

Ryanair grozi strajkami w 5 krajach UE. O protestach od dawna mówią przedstawiciele hiszpańskich związków zawodowych. Mają one ruszyć w najgorszym możliwym momencie, bo na przełomie czerwca i lipca, kiedy ruch na niebie jest wzmożony. Okazuje się, że dołączają do nich pracownicy z innych krajów. Ostatnio zadeklarowali się w tej sprawie Portugalczycy, a teraz również Włosi. Wygląda na to, że wakacje w tym roku mogą upłynąć wielu pasażerom - w tym Polakom - pod znakiem dużych problemów.

Kolejni pracownicy Ryanair dołączają do strajku. Dotknie on także podróżnych z Polski

Pracownicy Ryanair z innych krajów dołączają do strajku, który zainicjowały związki zawodowe w Hiszpanii. Początkowo o protestach na przełomie czerwca i lipca mówili Hiszpanie, następnie chęć przyłączenia się do nich zadeklarowali też Portugalczycy, a teraz do tego grona dopisują się również Włosi. Wszystko przez to, że pracownicy znanej linii lotniczej nie zgadzają się ze złymi warunkami pracy.

W ostatnich dniach informowaliśmy, że personel pokładowy oddziału linii lotniczych Ryanair w Portugalii zapowiedział trzydniowy strajk pod koniec czerwca, oskarżając władze krajowej filii przewoźnika o łamanie praw pracowniczych. Zagrożonych jest kilkadziesiąt lotów w Europie, w tym m.in. do Polski. 

Wygląda na to, że do Hiszpanów i Portugalczyków dołączą także Włosi. Pracownicy załóg pokładowych Ryanair zrzeszeni w związkach zawodowych FILT-CGIL i UIL Transporti także nie zgadzają się z polityką firmy i nie zamierzają dalej pracować w dotychczasowych warunkach. Jak podaje portal Fly4free, chcą poprawy swojej sytuacji i podwyżek wynagrodzeń. Zamierzają egzekwować to za pośrednictwem strajku, który ma ruszyć 25 czerwca i potrwać całą dobę.

Warto dodać, że swoją chęć przyłączenia się do protestów wyrażają również Belgowie i Francuzi. Na razie liczba pracowników, którzy będą strajkować, wynosi ok. 2 tys. Jeżeli wesprą ich inne kraje, znacznie ona wzrośnie. To z kolei grozi paraliżem na lotniskach i na niebie. Utrudnienia z pewnością dotkną również turystów z Polski.

Co o tym sądzicie?

Źródło: fly4free.pl/radiozet.pl

loader