Zamknij

Kolejny chaos na europejskich lotniskach. Polski konsulat ostrzega pasażerów

30.09.2022 15:12

Pasażerowie linii lotniczych, którzy mają zaplanowane loty z/do Frankfurtu, Düsseldorfu i Kolonii, muszą przygotować się na długie kolejki i utrudnienia na lotniskach. W portach wciąż brakuje pracowników, a tymczasem zapowiada się okres wzmożonego ruchu lotniczego wynikającego z rozpoczynających się ferii jesiennych. Konsulat Generalny RP w Kolonii ostrzega podróżnych.

Niemcy, chaos na lotniskach
fot. THOMAS KIENZLE/AFP/East News

W najbliższy weekend w Nadrenii-Północnej Westfalii zaczynają się ferie jesienne, co wiąże się ze znaczącym wzrostem liczby podróżujących samolotem. Jednocześnie firmy zajmujące się pilnowaniem porządku na lotniskach w dalszym ciągu nie mogą pozyskać odpowiedniej liczby pracowników, co może skutkować ogromnym chaosem, utrudnieniami i opóźnieniami. 

Niemcy. Kolejny chaos na lotniskach na horyzoncie

Niemieckie lotniska już w sezonie letnim zmagały się z poważnymi problemami związanymi z ogromnymi brakami kadrowymi. Obecnie nawet w zwykłe weekendy kolejki pasażerów przed kontrolą bezpieczeństwa są naprawdę długie.

Lotnisko w Kolonii/Bonn poinformowało, że w miniony weekend czas oczekiwania na kontrolę wyniósł prawie dwie godziny. Jak podawały lokalne media, pasażerowie najpierw stali przed terminalem drugim, a następnie w kilkusetmetrowej kolejce przechodzili do terminalu pierwszego.

Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w Düsseldorfie czy na stołecznym lotnisku Berlin-Brandenburg. Okazuje się, że nawet pasażerowie, którzy przybyli na odprawę z czterogodzinnym wyprzedzeniem, spóźnili się na lot.

Konsulat Generalny RP w Kolonii ostrzega pasażerów

Najbliższe dni, w związku z rozpoczynającymi się feriami jesiennymi, zapowiadają się pod znakiem jeszcze większego chaosu i utrudnień. Właśnie dlatego wystosowano specjalny apel do pasażerów, którzy mają zaplanowane loty z/do Frankfurtu, Düsseldorfu czy Kolonii.

Czy te problemy na lotniskach kiedyś się skończą? Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na niemiecki portal t-online, związek zawodowy Verdi proponuje stworzenie państwowej firmy ochroniarskiej, której pracownicy obsługiwaliby pasażerów na lotniskach w Nadrenii-Północnej Westfalii. Jak wyjaśniono, takie rozwiązanie funkcjonuje już w Bawarii i się sprawdza. Dodano, że firmy prywatne nie są w stanie poradzić sobie z wyzwaniem, jakim jest wzmożony ruch lotniczy przy dużych brakach kadrowych. 

loader