Zamknij

Brazylia łagodzi restrykcje wjazdowe dla turystów. Koniec z obowiązkowymi testami dla zaszczepionych

04.04.2022 14:10
Brazylia
fot. Shutterstock

Brazylia jest kolejnym dalekim kierunkiem, którego władze podjęły decyzję o poluzowaniu przepisów wjazdowych. Zaszczepieni turyści nie muszą się już martwić wykonywaniem testów na obecność Covid-19. Osoby bez certyfikatu szczepień nadal czekają duże ograniczenia. 

Kolejne kraje na świecie stopniowo rezygnują z polityki covidowej i znoszą część lub większość restrykcji wjazdowych. W ostatnim czasie o zmianach informowały m.in. władze Szwajcarii, Australii czy Singapuru. Na listę państw ze załagodzonymi przepisami trafiła teraz również Brazylia. O czym muszą wiedzieć osoby planujące wyjazd do tego kraju?

Brazylia znosi obowiązkowe testy dla zaszczepionych turystów

Jeszcze do niedawna podróżujący do Brazylii musieli wykonać test na obecność koronawirusa – PCR (nie wcześniej niż 72 godz. przed podróżą) lub antygenowy (najpóźniej 24 godz. wylotem). Zasady te uległy jednak zmianie, z korzyścią dla turystów. 

Osoby zaszczepione są zwolnione z wszelkich restrykcji w czasie wjazdu do Brazylii – nie muszą już przedstawiać negatywnego wyniku testu czy odbywać kwarantanny. Nadal konieczne jest uzupełnienie przed podróżą specjalnego formularza lokalizacyjnego, który jest dostępny na stronie formulario.anvisa.gov.br.

Warto podkreślić, że za zaszczepione uważa się osoby z ważnym certyfikatem. To znaczy, że po przyjęciu podstawowego cyklu szczepień (dwóch dawek w przypadku AstraZeneca, Moderna czy Pfizer i jednej Johnson&Johnson) zaświadczenie jest ważne przez dziewięć miesięcy. Po upłynięciu tego okresu konieczne jest przyjęcie dawki przypominającej. Tak jak to zwykle obowiązuje, szczepionka musi zostać przyjęta co najmniej 14 dni przed wylotem. 

A co z ozdrowieńcami i niezaszczepionymi? Takie osoby muszą odłożyć podróż na później. Jak podaje agencja Reuters, obecnie dla tych grup podróżujących granice Brazylii są niemal całkowicie zamknięte. Wyjątek stanowią niezaszczepieni cudzoziemcy, którzy mieszkają w Brazylii oraz osoby, które mogą potwierdzić, iż mają przeciwskazania medyczne dotyczące przyjęcia szczepionki na Covid-19.

Źródło: Reuters, Fly4free