Zamknij

Szwajcaria znosi wszystkie obostrzenia covidowe. Zmiany już od 1 kwietnia

31.03.2022 10:13
Szwajcaria
fot. Shutterstock

Szwajcaria po raz pierwszy od dwóch lat całkowicie wraca do normalności. Decyzją Rady Federalnej w popularnym europejskim kraju zostaną zniesione ostatnie restrykcje covidowe. Zmiany wejdą w życie już od piątku, 1 kwietnia. 

Europa coraz szerzej otwiera się na turystów. Kolejne kraje, wskazując na mniejszy wzrost zakażeń i coraz wyższy wskaźnik szczepień, decydują się na znoszenie wszystkich obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią. Tak też jest w przypadku Szwajcarii, która podjęła decyzję o rezygnacji z ostatnich przepisów rozporządzenia Covid-19. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy planują podróż do tego kraju. 

Szwajcaria rezygnuje ze wszystkich restrykcji

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami od 1 kwietnia Szwajcaria znosi ostatnie obowiązujące restrykcje covidowe, w tym obowiązek izolowania osób zakażonych oraz obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego i placówkach służby zdrowia.

Rada Federalna uzasadniła, że dzięki wysokiemu poziomowi szczepień przeciw Covid-19, w populacji w ostatnich tygodniach nie odnotowano znaczącego wzrostu liczby zakażonych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii i to pomimo ponownego wzrostu liczby infekcji. Uznano zatem za mało prawdopodobne, aby zdrowie publiczne miało być zagrożone w nadchodzących miesiącach.

ZOBACZ TAKŻESzwajcaria: 9 wskazówek i ciekawostek przed podróżą [Poradnik praktyczny]

Podkreślono jednak, że pandemia nie przeszła jeszcze do historii. 

– Koronawirus najprawdopodobniej nie zniknie, ale stanie się endemiczny. Należy się spodziewać, że w przyszłości pojawią się związane z nim sezonowe fale zachorowań – napisała Rada Federalna.

Do wiosny 2023 roku trwać będzie faza przejściowa, związana z utrzymaniem „zdolności do reagowania”. Oznacza to, że dotychczasowe struktury musiałyby zostać utrzymane na tyle, aby kantony i rząd federalny mogły szybko reagować na nowe zdarzenia związane z koronawirusem. Dotyczy to w szczególności badań, szczepień, możliwości śledzenia kontaktów, monitorowania zachorowań przez szpitale.

Decyzją Rady Federalnej odpowiedzialność za większość zadań związanych z walką z pandemią Covid-19 zostanie zdjęta z poziomu federalnego i przywrócona kantonom.

Źródło: PAP (Marzena Szulc), gov.pl