Zamknij

Kolejny gigantyczny samolot zniszczony przez Rosjan. Tak teraz wygląda słynny Antonow [WIDEO]

04.04.2022 09:41
Zniszczony Antonov An-124
fot. YouTube/screen

W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania lotniska Hostomel, które zostało zaatakowane przez Rosjan już w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę. Okazuje się, że cały port został bardzo mocno zniszczony. W wyniku ataku i ostrzału ucierpiało wiele potężnych maszyn – nie tylko słynny samolot transportowy Antonow An-225 Mrija, ale też An-124.

Walki o lotnisko w Hostomlu trwały od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę. Rosjanie próbowali dokonać tam desantu, jednak nawet po krótkotrwałym przejęciu kontroli, za każdym razem tracili lotnisko, którego płyta ostatecznie miała zostać na tyle uszkodzona, że nie nadawało się do lądowania dla samolotów.

To właśnie na tym lotnisku mieściła się główna baza Antonov Airlines, gdzie stacjonował m.in. najpotężniejszy samolot transportowy świata An-225 Mrija. Na początku marca do sieci trafiły zdjęcia pokazujące szczątki tej gigantycznego Antonowa. Samolot został tak mocno zniszczony, że prawdopodobnie nie da się go w żaden sposób odzyskać. Okazuje się jednak, że An-225 nie był jedyną ofiarą rosyjskiej inwazji. 

Lotnisko w Hostomlu i zniszczony Antonow An-124

W wyniku ostrzału lotniska w Hostomlu poważnie uszkodzone zostały także inne samoloty Antonowa. Wśród najmocniej zniszczonych maszyn jest An-124 Ruslan, który niegdyś był uznawany za największy samolot świata.

Portal Airlive.net udostępnił w sieci wideo, na którym można zobaczyć ogromną skalę zniszczeń w ukraińskim porcie. 

Jak wygląda obecnie sytuacja lotniska w Hostomlu? "Rosyjskie wojska najprawdopodobniej opuściły podkijowskie lotnisko w Hostomlu i w większości wycofały się z terenu czarnobylskiej elektrowni" –  powiedział w czwartek cytowany przez PAP, wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, mimo skupienia się rosyjskich działań na Donbasie, jak dotąd Rosjanie nie poczynili tam znacznych postępów.

Przypomnijmy, że port lotniczy Hostomel słynął jako międzynarodowe lotnisko specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo. Port znajduje się na przedmieściach Kijowa. Lotnisko jest własnością firmy Antonow i przed wojną było używane m.in. przez linie lotnicze Antonov Airlines. 

Źródło: YouTube, Fly4free