Zamknij

Kolejny kraj w UE będzie traktował COVID-19 jak grypę. Dania znosi wszystkie restrykcje

27.01.2022 11:46

Władze Danii podjęły decyzję o zniesieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. I choć liczba zakażeń w kraju rośnie, większa część chorujących osób nie wymaga hospitalizacji. Rząd przewiduje zatem, że punkt kulminacyjny ostatniej fali już minął i zamierza traktować COVID-19 jak inne choroby układu oddechowego.

Dania
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa wciąż pustoszy cały świat, ale coraz więcej osób też szczepi się przeciwko niebezpiecznemu patogenowi. Ponadto rosnąca liczba zakażeń nie przekłada się na to, że do szpitali trafia więcej ludzi. W związku z tym rządy wielu państw łagodzą restrykcje związane z COVID-19.

Ostatnio niemal wszystkie obostrzenia zniesiono w Anglii i obecnie uchodzi ona za region o najmniejszych ograniczeniach w Europie. Teraz tym tropem idzie Dania, której rząd również podjął decyzję o zminimalizowaniu ograniczeń.

Kolejny kraj w UE będzie traktował COVID-19 jak grypę. Dania znosi wszystkie restrykcje

Władze Danii podjęły decyzję o zniesieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Premier kraju, Mette Frederiksen, ogłosiła, że nie będą tu obowiązywały już obostrzenia covidowe. Postanowienie to wynika z opinii, że państwo poradziło sobie z apogeum fali COVID-19 i teraz sytuacja się poprawi.

Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się przełamać związek między rosnącą liczbą zakażeń a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19 - powiedziała Frederiksen podczas wystąpienia w środę 26 stycznia.

Nowe zasady wejdą w życie 1 lutego 2022 roku i z pewnością ułatwią życie mieszkańcom. Przede wszystkim nie będą oni musieli nosić maseczek ochronnych, a także okazywać paszportów covidowych w różnych miejscach.

COVID-19 nie będzie już w Danii traktowany jak choroba, która zagraża społeczeństwu. Będzie się do niego podchodziło tak jak do innych chorób układu oddechowego.

Ostatnie decyzje duńskiego rządu są pokłosiem tego, że choć liczba zachorowań w kraju rośnie, zakażeni nie potrzebują już w tak dużym stopniu hospitalizacji w związku z chorowaniem. W najbliższym czasie infekcji może przybywać, ale też społeczeństwo w Danii jest w bardzo dużej części zaszczepione i ludzie łagodniej przechodzą chorobę.

Przypominamy jednak, że aż do końca lutego turyści, którzy będą chcieli dostać się do kraju, będą musieli przy wjeździe okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Źródło: PAP

loader