Zamknij

Kolejny wybuch wulkanu w Indonezji. Spływ piroklastyczny dotarł na odległość 2,5 km

Paulina Ermel
11.01.2022 09:18
Wulkan Merapi
fot. Agung Supriyanto/Xinhua News/East News

Erupcja Merapi - wulkanu, który leży w środkowej części indonezyjskiej Jawy - nie ustaje. W ostatnich dniach wyrzuca on nie tylko lawę, ale i gęsty słup dymu i popiołu. Spływ piroklastyczny, który powstał przy okazji tego wybuchu, dotarł na odległość nawet 2,5 km.

Na początku grudnia pisaliśmy o tym, że znów przypomniał o sobie wulkan na Jawie - jego erupcja sprawiła wówczas, że władze wydały ostrzeżenia dla mieszkańców. Od tamtej pory stożek pozostaje aktywny i regularnie wydobywa się z niego lawa, a także dym.

10 stycznia z góry Merapi wydostały się okruchy skalne, popiół i pył, które doprowadziły do utworzenia się lawiny piroklastycznej. Zeszła ona zboczem szczytu i dotarła na odległość nawet 2,5 km.

Kolejny wybuch wulkanu w Indonezji. Spływ piroklastyczny dotarł na odległość 2,5 km

9 stycznia doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Merapi w Indonezji. Ze stożka wydobyła się gęsta chmura dymu i pyłu. Jak podaje twórca "Wulkanów świata" na Facebooku, w wyniku erupcji doszło do utworzenia lawiny piroklastycznej.

Spływ piroklastyczny z jawajskiego wulkanu Merapi dotarł na odległość 2.5 km - możemy przeczytać na koncie bloga w mediach społecznościowych.

Lawina piroklastyczna nazywana też spływem piroklastycznym to częste zjawisko towarzyszące erupcjom wulkanów. Jest to nic innego jak mieszanina gorących gazów, popiołów i okruchów skalnych, które po wydobyciu ze stożka przemieszczają się z dużą prędkością - nawet do 150 km/h - w dół stoków wulkanu. Temperatura wchodzących w skład spływu gazów może osiągać nawet 700-1000°C.

Przypominamy, że Merapi pozostaje aktywny niemal przez cały czas. Ostatnio pisaliśmy o jego wybuchu na początku grudnia 2021 roku. Ten czynny stożek, który znajduje się w środkowej części Jawy w Indonezji, uznawany jest za jeden z najbardziej aktywnych i emitujących jednocześnie największą ilość materiału piroklastycznego ze wszystkich wulkanów na świecie. Dym wydobywający się z wulkanu widoczny jest przez około 300 dni w roku.

Góra ma wysokość 2910 m n.p.m. i leży w bardzo gęsto zaludnionej okolicy, w pobliżu dużego miasta Yogyakarta. Tutejsze wioski położone są nawet na wysokości 1700 m n.p.m., dlatego też każda erupcja wulkanu może poważnie zagrozić ludziom.

Źródło: facebook.com/Wulkanyswiatablogspotcom