Zamknij

Koloseum: ikona Rzymu i jeden z 7 nowych cudów świata

Nina Czochara
24.04.2018 11:57
Koloseum w Rzymie
fot. Fotolia

Dawny Amfiteatr Flawiszów, zbudowany jeszcze w 80 roku, po dziś dzień zaskakuje i fascynuje swoją wielkością i majestatycznością. Koloseum jest nie tylko wizytówką Rzymu, ale również jedną z najpopularniejszych budowli świata. Aby docenić piękno tej architektonicznej perły, trzeba przyjrzeć się jej z bliska. Zdecydowanie warto.

„Dopóki stoi Koloseum, stać będzie także Rzym” – pisał św. Beda w VIII wieku. Dawna antyczna arena jest budowlą, obok której nie można przejść obojętnie. Koloseum było wielokrotnie przebudowywane, w XIV wieku zniszczone z powodu trzęsienia ziemi, a w XVIII ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Od 2007 roku rzymski zabytek uznano za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Koloseum – architektoniczna perła Rzymu

Rzymski Amfiteatr Flawiuszów powstał na zlecenie cesarza Wespazjana w 80 roku, w miejscu jeziora istniejącego w parku Domus Aurera. Otwarcie amfiteatru zainaugurował jego syn, Tytus. Prace nad Koloseum były kontynuowane przez kolejnych cesarzy, a ukończone dopiero za panowania Domicjana. Nazwa Koloseum pochodzi najprawdopodobniej od stojącego w pobliżu posągu Nerona.

Badanie archeologiczne przeprowadzone na początku XX wieku ujawniły, jak ogromnym wyzwaniem architektonicznym było stworzenie tej budowli. Amfiteatr zbudowano na planie elipsy o długości 180 m i szerokości ponad 1,5 km! Budowla ma 50 metrów wysokości i składa się z 80 arkad postawionych na różnych rodzajach kolumn.

Koloseum - Rzym
fot. Shutterstock

Widownia była w stanie pomieścić do 70 tys. osób. System wejść i korytarzy pozwalał na łatwe znalezienie miejsca.  Wybór konkretnych miejsc w amfiteatrze nie był przypadkowy – poszczególne sektory zajmowali widzowie z konkretnych grup społecznych. W podziemiach znajdowały się klatki dla zwierząt oraz urządzenia umożliwiające transportowanie ich na powierzchnię.

Zobacz także

Walki gladiatorów i bitwy morskie

Ogromny amfiteatr był miejscem, w którym od 80 roku organizowano igrzyska. Widzowie mogli oglądać walki gladiatorów, polowania na zwierzęta oraz bitwy morskie.

Koloseum służyło jako miejsce spektakli do 523 roku – król Teodoryk zorganizował tu ostatnie igrzyska w historii. Do dzisiaj można jednak podziwiać podziemne korytarze, którymi wyprowadzano zwierzęta oraz gladiatorów na arenę. Wewnątrz budowli znajduje się krzyż upamiętniający męczenników, którzy zginęli w czasie walk w amfiteatrze.

Burzliwa historia Koloseum

Budowla w czasie wielu lat swego istnienia wielokrotnie ulegała zniszczeniu. Już w 217 roku pożar objął najwyższe piętra oraz samą arenę. Ponad 200 lat później Koloseum zostało uszkodzone z powodu trzęsienia ziemi.

Koloseum w Rzymie
fot. Fotolia

Kolejnych zniszczeń dokonali sami Rzymianie – amfiteatr zaczęło wykorzystywać jako źródło materiałów budowlanych dla innych obiektów, m.in. bazyliki św. Piotra czy Pałacu Weneckiego. Dopiero w XVIII wieku papież Benedykt XIV zakazał dalszej dewastacji zabytku, nakazując utworzenie w nim stacji drogi krzyżowej i ogłaszając miejscem męczeństwa chrześcijan.

Na terenie Koloseum do dzisiaj w Wielki Piątek odbywa się droga krzyżowa. Tradycyjnie podczas nabożeństwa papież niesie drewniany krzyż.

Zobacz także

Koloseum: zwiedzanie zabytku

Koloseum mieści się przy Piazza del Colosseo, w środkowej części miasta. To najpopularniejsze miejsce wśród turystów w Rzymie, dlatego trzeba przygotować się na spore tłumy. Na teren słynnej areny nie można wnosić większych bagaży.

W Koloseum w jednym momencie może przebywać maksymalnie 3000 osób. W przypadku bardzo zatłoczonych dni może to zwiększyć czas oczekiwania w kolejce do wejścia. 

Dni i godziny otwarcia Koloseum:

Zwiedzanie możliwe jest codziennie (z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia).

• 30 marca-31 sierpnia – 8.30-19.15
• 1-30 września – 8.30-19.00
• 1-30 października – 8.30-18.30
• 31 października-15 lutego – 8.30-15.30
• 16 lutego-15 marca – 8.30-17.00

Koloseum w Rzymie
fot. Fotolia

Bilety do Koloseum:

Aby wejść do Koloseum wymagane jest zakupienie biletu. Kasy znajdują się naprzeciwko budowli (płatność wyłącznie kartą!) – trzeba przygotować się na spore kolejki. Bilety można kupić również przez internet – są ważne do końca roku kalendarzowego.

Cena biletu normalnego wynosi 12 euro, biletu ulgowego – 7,5 euro, dzieci i młodzież do 17 roku życia wchodzą za darmo. Bilet wstępu do Koloseum upoważnia również do wstępu na wzgórze Palatyn i na teren Forum Romanum. 

Chcesz się podzielić zdjęciami ze swoich wakacji? Prześlij je pod adres podroze@radiozet.pl

Źródło: "Spacerownik historyczny. Rzym i jego czarna arystokracja", Wojciech Ponikiewski, Warszawa 2012

___

RadioZET.pl/NC