Zamknij

Koniec z kwarantanną po przyjeździe do Polski. Jest ważny warunek dla podróżujących

25.01.2021 09:10
Turyści na lotnisku
fot. Gustavo Valiente / Parsons Media/Eyevine/East News

Kwarantanna dla osób powracających do Polski zostaje zniesiona – tak wynika z nowych przepisów, które pojawiły się w Dzienniku Ustaw. Rząd wprowadził jednak jeden ważny warunek. Aby zostać zwolnionym z obowiązkowej, 10-dniowej izolacji, należy przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa jeszcze przed przekroczeniem granicy. 

Pod koniec ubiegłego roku wprowadzono obowiązkową  10-dniową kwarantannę po powrocie do Polski (z kilkoma wyjątkami) dla osób, które przekracza zewnętrzną granicę UE, a także dla podróżujących transportem zbiorowym (w tym także pociągiem czy samolotem). 

Teraz rząd zwalnia z tego obowiązku. Podróżujący muszą jednak spełnić jeden warunek. 

Koniec z obowiązkową kwarantanną po powrocie

Zgodnie z nowym rozporządzeniem z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zostaną zwolnione osoby, które posiadają negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Badanie musi być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku. To oznacza, że test należy wykonać za granicą. Nowe przepisy obowiązują od 23 stycznia. 

Jak przypomina "Rzeczpospolita", o zamianę kwarantanny na testy postulowała branża turystyczna. Kwarantanna stanowiła bowiem trudny do zaakceptowania warunek dla klientów biur podróży. I chociaż jest to sukces połowiczny – touroperatorzy apelowali o to, by 10-dniową izolację można było zastąpić testami już po powrocie do kraju, a nie za granicą – nowe przepisy mogą być sporym ułatwieniem dla części podróżujących. 

"RZ" zauważa, że takie rozwiązanie będzie w praktyce trudne do przeprowadzenia na szeroką skalę i sprawdzi się głównie w przypadku osób mieszkających za granicą i wybierających się z wizytą do Polski. 

Zobacz także

Zmiany w hotelach

W nowym rozporządzeniu dodano też kolejne grupy zawodowe, które mogą korzystać z hoteli (obiekty te wciąż są zamknięte dla turystów). Na liście byli wcześniej m.in. medycy, służby mundurowe czy sportowcy. Teraz dodano do niej także osoby realizujące określone projekty inwestycyjne, sędziów sportowych oraz dziennikarzy, którzy muszą wyjechać w celach służbowych.

Co więcej, jak wynika z rozporządzenia, z zakazu zgromadzeń większych niż pięć osób wyłączono "konkursy, olimpiady i turnieje" dla uczniów, jak również próbne egzaminy dla ośmioklasistów i maturzystów.

Źródło: Dziennik Ustaw, Rzeczpospolita