Zamknij

Kopenhaga: zwiedzanie stolicy Danii. 8 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
15.07.2019 16:09
Kopenhaga
fot. Shutterstock

Kopenhaga jest tętniącą życiem metropolią łączącą baśniowy klimat (mieszkał tu Hans Christian Andersen), nowoczesną architekturę i rozrywkowy charakter. Stolicę Danii, uznawanej za jedną z najpiękniejszych stolic w Europie, najlepiej zwiedzać na rowerze – w mieście wytyczono 300 km ścieżek rowerowych!

Planujesz zwiedzanie Kopenhagi? Oto 8 miejsc, których nie można przegapić.

1. Port Nyhavn

To jeden z najbardziej „pocztówkowych” punktów w Kopenhadze. Nyhavn jest charakterystyczną ulicą w sercu stolicy. Zacumowane wzdłuż kanału żaglówki, barki mieszkalne i kutry rybackie dodają temu miejscu dodatkowego uroku. Nieoficjalnie miejsce to nazywa się „najdłuższym otwartym barem w Skandynawii”. W kolorowych kamienicach ciągnących się wzdłuż ulicy mieszczą się bowiem liczne restauracje, puby i kawiarnie, w których można smacznie zjeść. W jednym z domów pod numerem 67 mieszkał bajkopisarz Hans Christian Andersen. 

Nyhavn - Kopenhaga
fot. Pixabay

Za fasadami głównego ciągu zabudowy kryją się XII-wieczne domy o drewnianej konstrukcji. Najstarszy z nich, oznaczony numerem 9, został wybudowany w 1681 roku. Przy Nyhavn znajduje się również przystań turystyczna. Warto wybrać się stąd na wycieczkę statkiem po porcie i kanałach Kopenhagi.

2. Ogrody Tivoli

W samym sercu stolicy znajduje się drugi najstarszy park rozrywki na świecie. Już od 1843 roku ściągają tu tłumy wielbicieli różnorodnej rozrywki (podobno gościł tu sam Hans Christian Andersen). W Ogrodach Tivoli czekają liczne karuzele (w tym 80-metrowa Himmelskibet z panoramicznym widokiem na miasto), kolejki, pałace strachu, Vertigo, czyli atrakcja obracająca się o 360 stopni oraz Demon – najszybszy w Danii rollercoaster (osiąga prędkość do 80 km/h). 

Ogrody Tivoli - Kopenhaga
fot. Shutterstock

Oprócz bardziej i mniej ekstremalnych atrakcji park rozrywki oferuje też szereg przedstawień i koncertów, będąc istotnym elementem kopenhaskiej kultury.

Zobacz także

4. Pałac Christiansborg

Położony w samym centrum Kopenhagi pałac jest popularnym celem turystów. Współczesny kompleks został zbudowany w XX wieku na ruinach XII-wiecznego zamku (pod koniec XVIII wieku pierwotna forteca niemal całkowicie spłonęła).

Z myślą o turystach udostępniono m.in. Muzeum Teatralne oraz ukrytą w ogrodzie Bibliotekę Królewską. Drugie z tych miejsc cieszy się szczególną popularnością wśród zwiedzających. Z czasem do zabytkowego gmachu biblioteki dobudowano nową część (tzw. Czarny Diament), w której znajduje się 10 km półek, a na nich ponad 20 mln woluminów. Na miejscu organizowane są koncerty i spotkania literackie.

5. Zamek Rosenborg

Ten renesansowy kompleks pałacowy, wzniesiony na początku XVII wieku, jest dawną rezydencją królów Danii. W 1830 roku zamek, za sprawą bogatych i dobrze zachowanych zbiorów, został zamieniony w muzeum. Do dziś można tu podziwiać meble i bibeloty używane przez królów Danii.

Zamek Rosenborg
fot. Shutterstock

Najciekawsze zbiory, w tym insygnia królewskie, rubinowe kolie, diamentowe tiary, znajdują się w podziemnym skarbcu. Pałacowy ogród łączy się z najstarszym parkiem Kopenhagi – Kongens Have – ulubionym miejscem piknikowym mieszkańców stolicy.

Zobacz także

6. Browar Carlsberg

To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych browarów w Europie, powstały w 1847 roku. Z myślą o turystach stworzono tutaj Muzeum Calsberga. W czasie jego zwiedzania przewodnik opowiada historie tego miejsca, ujawnia sekrety warzenia piwa, na koniec pozostawia w obszernym barze serwującym najlepsze gatunki lokalnego trunku.

Na terenie muzeum znajduje się również ogromna kolekcja (nieotwartych!) butelek z piwem. Na półkach stoi ponad 20 tysięcy butelek, różnej wielkości, koloru i kształtu. Atrakcją tego miejsca jest również kolekcja pojazdów wykorzystywanych do przewożenia piwa.

7. Pałac Amalienborg

To jeden ze stałych punktów w czasie zwiedzania atrakcji Kopenhagi. Amalienborg tworzą cztery budynki pałacowe w stylu rokoko zbudowane wokół ośmiokątnego placu. Od 1794 roku ten imponujący kompleks jest oficjalną rezydencją duńskich rodzin królewskich. Warto odwiedzić królewski dziedziniec w czasie uroczystej zmiany warty (o 12.00) i zobaczyć gwardzistów w historycznych strojach.

Amalienborg - Kopenhaga
fot.

W samym pałacu znajduje się muzeum poświęcone historii dynastii glücksburskiej, która panuje w Danii od 1863. W komnatach pałacowych znajduje się ok. 6000 eksponatów, w tym meble, obrazy i inne prywatne przedmioty należące do rodziny królewskiej.

Zobacz także

7. Cytadela Kastellet

Cytadela Kastellet, wzniesiona na początku XVII wieku i w późniejszych latach rozbudowana, jest jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie Północnej. Do najciekawszych obiektów kopenhaskiej cytadeli należy charakterystyczny wiatrak z 1847 roku, Muzeum Historii Twierdzy oraz więzienie.

Kastellet
fot. Shutterstock

8. Christiania: wolne miasto

To jedna z najbardziej oryginalnych dzielnic Kopenhagi. Historia tego miejsca sięga lat 70., kiedy to grupa ludzi nielegalnie zasiedliła tereny po barakach wojskowych i stworzyła niezależną od miasta dzielnicę z własnym prawem, flagą, a nawet walutą. Z czasem osiedle zaczęło ściągać hipisów – tak powstała dzielnica niezależnej społeczności. Wchodzących tu wita napis: „Zakaz fotografowania". Ograniczenie to w dużej mierze związane jest z kwitnącym na terenie wolnego miasta handlu marihuaną.

Warto pamiętać, że poza sezonem Christiania jest dzielnicą niezwykle szarą i ponurą. Warto zatem odwiedzić ją latem, kiedy organizowane są koncerty, a ulice tętnią życiem.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC