Zamknij

Korfu: co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca na greckiej wyspie

09.03.2021 15:17

Korfu jest bez wątpienia wyspą wyjątkową. Zieloną, górzystą, romantyczną. Zachwyca bogactwem krajobrazu, bajkowymi plażami i niezwykłą architekturą. Goethe i Wilde nazwali to miejsce greckim rajem. Każdy, kto chociaż raz odwiedził wyspę, zgodzi się z tym stwierdzeniem. Odkrywamy największe atrakcje Korfu. 

Porto Timoni, Korfu
fot. Fotolia

Korfu to niewielka wyspa grecka położona w północnej części Morza Jońskiego, u wybrzeży Albanii. Charakteryzuje się łagodnym klimatem i uznawana jest za najbardziej zieloną w całej Grecji. Ten rajski zakątek urzeka feerią barw górzystych krajobrazów: błękit wody miesza się tu z zielenią cyprysów przeplecioną z żywymi kolorami plantacji pomarańczy oraz cytryn.

Przyciąga też niesamowita architektura. To tutaj zobaczymy miasto Korfu ze starówką wpisaną na listę UNESCO i to tutaj cesarzowa Sissi zbudowała swoją letnią rezydencję. Ale to tylko początek atrakcji czekających na miejscu. Zastanawiacie się, co warto zobaczyć na Korfu? Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca, plaże oraz atrakcje Korfu, z których trzeba skorzystać!

Kerkyra – niezwykłe miasto Korfu

Kerkyra, miasto Korfu, przyciąga przede wszystkim urokliwa starówka wpisana w 2007 roku na listę UNESCO. Każdy kawałek ziemi był tutaj niezwykle cenny, co wpłynęło na obecny wygląd Starego Miasta – tutejsze uliczki są bardzo kręte i wąskie. Ale to tylko dodaje uroku temu miejscu.

Miasto Korfu
fot. Shutterstock

Centrum starówki stanowi największy w Europie plac, Esplanada, będący połączeniem parku i placu miejskiego pełnego zabytków. Warto zobaczyć wenecką twierdzę, muzeum bizantyjskie i archeologiczne oraz pałac św. Michała i św. Jerzego.

Zobacz także

Pantokrator – na szczycie Korfu

Najwyższa góra Korfu wznosi się na wysokość ponad 900 metrów. Na samym szczycie znajduje się zabytkowy, XVII-wieczny klasztor Chrystusa Pantokratora. Największe wrażenie robią roztaczające się z góry widoki - na wyspę, turkusowe wody Morza Jońskiego oraz wybrzeże Albanii. Już sama droga na Pantokrator jest ekscytującym doświadczeniem - prowadzi do niego droga 25 serpentyn. 

Pantokrator - Korfu
fot. Shutterstock

Zobacz także

Cape Drastis – przylądek wyjątkowy

To najdalej wysunięty na północ punkt Korfu. Przylądek Drastis oferuje prawdziwie pocztówkowe krajobrazy: białe klify wyłaniające się z krystalicznie czystego Morza Jońskiego, skaliste wysepki i przepiękna piaszczysta plaża. Jak można się tam dostać? 

Cape drastis
fot. Fotolia

Najpierw trzeba dotrzeć do miejscowości Peroulades i stamtąd kierować się na północ. Samochodem można dotrzeć do samego końca, jednak droga jest dość trudna do pokonania. Auto warto pozostawić tuż przez rozpoczynającym się piaszczystym odcinkiem i dalej wybrać się pieszo. Widoki są niesamowite!

Zamek Angelocastro na Korfu

Ten zabytkowy obiekt na Korfu wybudowano około XII wieku na polecenie jednego z bizantyjskich władców. Był niegdyś świetnym punktem obserwacyjnym i przez setki lat pełnił funkcję obronną. Ruiny „Zamku Anioła” wznoszą się na szczycie wzgórza, ponad 300 metrów nad wodą – widoki z samej góry są naprawdę imponujące.

Pałac Achillion – z wizytą u księżniczki Sissi

Ten XIX-wieczny obiekt był letnią rezydencją austriackiej cesarzowej Elżbiety II znanej jako księżniczka Sissi. Pałac Achillion to dwupiętrowy budynek w pompejskim stylu, ozdobiony balkonami i perystylami. 

Pałac Achillion
fot. Fotolia

W ogrodzie otaczającym tę imponującą budowlę zobaczymy kolekcję rzeźb przedstawiających greckich bogów i mędrców. Wnętrza pałacowe służyły niegdyś za scenografię w jednym z filmów serii o Jamesie Bondzie – „Tylko dla Twoich oczu”.

ZOBACZ TAKŻE: Kos – grecka wyspa plaż, gajów oliwnych i egejskich ogrodów 

Paleokastritsa: cud natury na Korfu

Tę niewielką wioskę w północnej części Korfu otacza skalista plaża i zatoka La Grotta, do której jak magnes przyciąga krystalicznie czysta woda. Całe wybrzeże przepełnione jest zielenią, a w głębi lądu nawet na kilkaset metrów ciągną się górskie stoki. 

Paleokastritsa_Korfu
fot. Fotolia

Cała okolica jest niezwykle malownicza. Przepiękną panoramę tego miejsca — zatoka układa się w kształt serca — można podziwiać z pobliskiej wioski Lakones. 

Stara Perithia 

Ta opuszczona dzisiaj wioska, najstarsza na Korfu, powstała około XIII wieku u podnóży Pantokratoru. Większość zachowanych tutaj domów popadła w ruinę, zachowało się jednak kilka świątyń w stylu bizantyjskim. Zresztą to właśnie od nich pochodzi nazwa tej miejscowości – peritheia oznacza po prostu „wokół kościołów”. Tym, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, jest malownicze położenie i niezwykła aura tajemniczości. Z wioski prowadzi też szlak na Pantokrator – najwyższe wzniesienie na wyspie.

Kanał Miłości – Korfu dla zakochanych

Canal D'Amour to naturalny tunel uznawany za najpiękniejszy zakątek na wyspie. Kanał tworzą niewielkie klify i formacje skalne, którym natura nadała piękne kształty. To miejsce naprawdę wyjątkowe – według legendy opłynięcie skał tunelu zapewnia znalezienie w najbliższym czasie swojej wybranki lub wybranka. 

Canal DAmour, Kanał Milości
fot. Shutterstock

Kanał Miłości znajduje się w kurorcie Sidari, dokąd łatwo można dotrzeć ze stolicy wyspy. 

Lemon Garden – wypoczynek w cieniu drzew cytrynowych

Grecki „ogród cytrynowy” znajduje się w miejscowości Acharavi, w północnej części wyspy Korfu. Można tutaj zjeść posiłki, siadając w cieniu pięknych drzew cytrynowych. Codziennie wieczorem rozpalany jest grill, z którego warto spróbować mięsa oraz ryby.

Aqualandia – park wodny na Korfu

To jeden z najlepszych parków wodnych w Grecji, położony w samym sercu Korfu (w miejscowości Agios Ioannis). Do dyspozycji rodzin są nadmuchiwane zamki, baseny, jacuzzi oraz 28 zjeżdżalni! Dużą atrakcją jest także rejs na pokładzie statku wzdłuż północnego wybrzeża. Atrakcja została wyróżniona przez użytkowników portalu TripAdvisor – jest „Wyborem Roku 2017”.

Aqualand_Korfu
fot. aqualand-corfu.com

Zobacz także

KORFU. Najpiękniejsze plaże

Korfu słynie z przepięknych plaż – długich, piaszczystych, ale też niewielkich, ukrytych w zatokach i podmywanych krystalicznie czystą wodą. Niektóre z tych miejsc są prawdziwą wizytówką wyspy, jak chociażby wspominana wcześniej zatoka w Paleokastritsa czy plaża Porto Timoni. Bez wątpienia każdy z tych zakątków jest naprawdę wyjątkowy.

Porto Timoni

Porto Timoni
fot. Shutterstock

To jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych plaż na Korfu. I nie ma się czemu dziwić, bo prezentuje się naprawdę fantastycznie. Porto Timoni to tak naprawdę dwie plaże położone naprzeciwko siebie w niewielkich, skalistych zatoczkach. Woda ma tutaj niesamowity, turkusowo-zielony kolor i stwarza idealne warunki dla miłośników snorkelingu.

Barbati Beach na Korfu

Nieco wyludniona, kamienisto-żwirowa plaża o długości około 800 metrów, na której znaleźć można kilka tawern. W szczycie sezonu działają tutaj dwa ośrodki sportów wodnych. Barbati Beach znajdziemy na północno-wschodnim wybrzeżu Korfu. 

Agios Georgios

Agios Georgios
fot. Shutterstock

Na południe od Agios Georgios (na zachodnim wybrzeżu) aż po malutką osadę Chalikúnas rozciąga się niemal 7-kilometrowa plaża. To tak naprawdę wizytówka miejscowości i chętnie fotografowane miejsce.

Zobacz także

Mirtiotissa Beach na Korfu

To niewielka piaszczysta plaża (o długości około 300 metrów), ukryta pośród skał na zachodnim wybrzeżu Korfu. Droga prowadząca do tego miejsca jest bardzo wąska i słabo oznakowana, ale widoki na miejscu wynagradzają wszelkie niedogodności. 

Plaża Paleokastritsa

Plaża Paleokastritsa wraz z zatoką La Grotta tworzą imponującą, krajobrazową całość. Krystalicznie czysta woda, o odcieniach błękitu i zieleni, przepięknie komponuje się z otaczającą zielenią. Miejsce to uwiecznił Homer w swoim wielkim dziele „Odyseja”. Obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Korfu. 

Glyfada

To jedna z piękniejszych plaż na Korfu, położona w zatoce Glyfada, na zachodnim wybrzeżu wyspy. Ten piaszczysty odcinek ciągnie się przez ok. 2 kilometrów. Panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Do plaży prowadzi wąska, kręta droga. 

Faliraki na Korfu

Piękna, zadbana plaża położona w północno-wschodniej części od miasta. Działające tu kawiarnie są otwarte do samego rana. Największą atrakcją plaży Faliraki jest wspaniały widok na Starą Twierdzę. 

Faliraki - Korfu
fot. Shutterstock

Zobacz także

Korfu na mapie

Mapa Korfu
fot. Shutterstock

ZOBACZ TAKŻE: