Zamknij

Kornwalia - bajkowy region na południu Anglii. Co tu zobaczyć?

20.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2021 21:54
Kornwalia
fot. Shutterstock

Kornwalia to malownicza kraina, która zajmuje obszar na południowym zachodzie Anglii. Jest to też najbardziej wysunięte w tę stronę hrabstwo w kraju. Region ten cechuje się unikatową scenerią, licznymi wrzosowiskami i małą gęstością zaludnienia. W dodatku ten krajobraz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Co zobaczyć w Kornwalii i jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Kornwalia to rejon, który charakteryzuje się przede wszystkim otwartymi i wolnymi przestrzeniami. Gęstość zaludnienia wynosi jedynie 144 osoby na 1 km2. Turyści przyjeżdżają tutaj, aby móc spędzić trochę czasu na łonie natury pełnym wrzosowisk albo udają się na południowe wybrzeże kraju, na którym znajdują się białe plaże. Można tu natknąć się również na pozostałości po niegdyś istniejących kopalniach. Właśnie m.in. z tego względu rejon wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Krajobraz Kornwalii

Kornwalia leży w południowo-zachodnim „rogu” Anglii. Rejon ten z trzech stron otoczony jest wodą i wyglądem nieco przypomina półwysep. Oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Celtyckiego - nic więc dziwnego, że udają się tutaj miłośnicy wody i licznych plaż. Na północnym wybrzeżu Kornwalii znajdują się malownicze klify, które zapierają dech w piersiach. Jednym z najpopularniejszych jest osiągający wysokość 224 metrów High Cliff.

Warto pamiętać, że niemal cały teren Kornwalii pokryty jest pięknymi wrzosami. Warto się tu udać szczególnie w lipcu, gdzie temperatura jest przyjemna, a liczba opadów niska. Generalnie cały ten region leży raczej w strefie klimatu optymalnego dla człowieka - trzeba się tylko liczyć z tym, że miejscami może tutaj mocno wiać.

Kornwalia - atrakcje

Kornwalia to nie tylko puste przestrzenie aż proszące się o to, aby tu spacerować. To także liczne atrakcje, z których słynie region. Co takiego warto zobaczyć w Kornwalii?

Szła turystyczny South West Coast Path. Biegnie on wzdłuż linii brzegowej regionu i zapewnia niezapomniane widoki oraz wrażenia. Jest to najdłuższy szlak pieszy w Wielkiej Brytanii i ma długość 1014 km. Prowadzi on z Minehead w hrabstwie Somerset wzdłuż wybrzeża Kanału Bristolskiego, Oceanu Atlantyckiego i kanału La Manche do Poole w hrabstwie Dorset. Droga ta uważana jest za trudną, gdyż obfituje w liczne przewyższenia - ich całkowita suma wynosi aż 35 051 m.

Koniec Anglii - Land’s End. Jest to najdalej na zachód wysunięty punkt Anglii. Większość zabudowań Land’s End leży na klifie o wysokości ok. 60 m.

Wyspiarski krajobraz Scilly. Jest to archipelag około 140 wysp, które leżą na zachód od Kornwalii. Mają łączną powierzchnię 16,33 km², ale tylko pięć z nich jest zamieszkanych. Największą wyspą tego regionu jest St Mary’s, a największym ośrodkiem Hugh Town.

St Austell. Jest to największe miasto Kornwalii, które zamieszkuje ponad 22 tysiące osób.

Eden Project. Ogród botaniczny w Kornwalii położony 3 km od St Austell. Stworzony został w wyeksploatowanym wyrobisku kaolinu. Zgromadzono tu 18 tys. gatunków roślin z kilku stref klimatycznych świata. Obiekt odwiedza rocznie ponad 1 mln osób.

St Michael’s Mount. Jest to wyspa pływowa w zatoce Mount's Bay. Połączona jest ze stałym lądem drogą o długości 366 m możliwą do pokonania podczas odpływu. Uważana jest za odpowiednik Mont Saint-Michel w Normandii we Francji. Na szczycie wyspy znajduje się XV-wieczna kaplica św. Michała.

Zobacz także: Stonehenge – kamienny krąg pełen tajemnic [Fakty i ciekawostki]

Krajobraz górniczy Kornwalii i Zachodniego Devonu. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To na tym obszarze zachowały się zabytki górnictwa metali kolorowych: miedzi i cyny.

Amfiteatr Minack. Jest to położony bardzo wysoko na klifie i wykuty w skale amfiteatr, który pochodzi jeszcze z lat 30. XX wieku. Powstał on dzięki Rowenie Cade - aktorce teatralnej. Zainspirowała się ona sztuką Szekspira pt. „Sen nocy letniej”, która była przez miejscowych wystawiana na jeden z pobliskich łąk.

Port Isaac. Jest to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w Kornwalii. Znajduje się ona na północy regionu i zamieszkuje ją ok. 700 osób. Choć niewielki, rejon ten jest doskonale przygotowany na przyjazd turystów. Znajdą oni tutaj smaczne jedzenie i klimatyczne hotele. Miejsce to także wybierane jest jako sceneria licznych seriali.

Surfowanie w Kornwalii

Kornwalia to także obszar, na który chętnie przyjeżdżają surferzy. Ośrodkami, w których uprawia się ten sport, są Newquay i St Ives. To pierwsze miejsce nazywane jest „stolicą brytyjskiego surfingu”.

Kornwalia uchodzi za region, w którym można uprawiać także inne sporty. Doskonale odnajdą się tutaj rowerzyści, a także osoby, które uwielbiają trekking. Czeka tutaj na nich zróżnicowany teren, na którym mogą się sprawdzić.

Kornwalia - dojazd

Do Kornwalii można w łatwy sposób dostać się samochodem z Londynu. Region położony jest ok. 420 km od stolicy kraju i prowadzą do niego autostrady.

Południowe wybrzeże tej krainy znajduje się także stosunkowo niedaleko Francji. Z jednego kraju do drugiego kursują promy - taki rejs to dodatkowa atrakcja dla chętnych na odwiedzenie angielskiego obszaru.

Zobacz także: Big Ben: ciekawostki i fakty o słynnej atrakcji Londynu