Zamknij

Europejskie kraje luzują obostrzenia. Część miejsc dostępna jedynie dla zaszczepionych

11.05.2021 12:53
Koronawirus. Europejskie kraje luzują obostrzenia. Część miejsc dostępna jedynie dla zaszczepionych
fot. SHUTTERSTOCK

W związku z postępem kampanii szczepień przeciwko COVID-19 oraz spadkiem wskaźników epidemicznych, kolejne europejskie państwa luzują restrykcje. Niektóre kraje zdecydowały, że część miejsc będzie czynna tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. 

Koronawirus wywrócił świat do góry nogami, a kraje robią wszystko, by jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii. Choć początkowo w wielu miejscach wprowadzane były liczne restrykcje, a nawet lockdowny, to teraz - w związku z postępem kampanii szczepień przeciwko COVID-19 - część państw w Europie zdecydowała się na poluzowanie obowiązujących do tej pory obostrzeń. 

Na Węgrzech kina, teatry i hotele tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Na Węgrzech 1 maja otwarte zostały kina, teatry, muzea, hotele, baseny, siłownie, ogrody zoologiczne i biblioteki, a restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości również wewnątrz lokali. Wszystkie te miejsca dostępne są tylko i wyłącznie dla posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej szczepienie przeciwko COVID-19 lub wyzdrowienie.

Z kolei godzina policyjna została skrócona i zaczyna się o 24:00 (zamiast 23:00), a kończy o 5:00 rano. Sklepy zaś mogą być otwarte do godziny 23:00.

Na Słowacji bez godziny policyjnej w 77 powiatach

Na Słowacji od poniedziałku 10 maja godzina policyjna w ciągu dnia obowiązuje już tylko w dwóch z 79 powiatów. W całym kraju pozostaje w mocy zakaz wychodzenia od godziny 21:00 do 1:00 następnego dnia. Jednak dzięki poprawie sytuacji epidemicznej rząd ma omówić zniesienie tego obostrzenia w tym tygodniu.

W reżimie sanitarnym na Słowacji działają już wszystkie sklepy i hotele, a restauracje mogą serwować posiłki i napoje na tarasach oraz w ogródkach. Obowiązuje w nich limit miejsc i konieczność zachowania odległości od innych klientów.

Czechy zniosły obowiązek noszenia maseczki na świeżym powietrzu

Od 10 maja w Czechach działają wszystkie sklepy i punkty usługowe oraz targowiska i jarmarki. Z kolei szkoły podstawowe i ponadpodstawowe od poniedziałku prowadzą naukę w trybie naprzemiennym, a w szkołach wyższych wznowione zostały zajęcia laboratoryjne i praktyki.

Od 10 maja, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaczęły działać również muzea i galerie. Zniesiony został także obowiązek noszenia maseczki na świeżym powietrzu, o ile jest możliwe utrzymanie dystansu między dwiema osobami powyżej dwóch metrów.

Włochy otworzyły sklepy, restauracje i bary

14 z 20 włoskich regionów znajduje się w tzw. strefie żółtej (m.in. Rzym). Otwarte są tam sklepy, działają restauracje oraz bary. Goście mogą siedzieć przy stolikach położonych w ogródkach lokali. Ta zasada ma zmienić się 1 czerwca - wtedy też prawdopodobnie zezwolona będzie konsumpcja również wewnątrz. W żółtej strefie wznowiono niektóre wydarzenia sportowe, ograniczając publiczność do 1 tys. widzów na zewnątrz i 500 w pomieszczeniu przy zachowaniu dystansu i zapełnieniu 25 proc. miejsc.

Muzea mogą być otwarte, ale w weekendy i święta bilety należy rezerwować z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Działają też teatry, sale koncertowe i kina, jednak co drugie miejsce musi pozostać wolne. Od 15 maja otworzone mają być baseny zewnętrzne, a od 1 czerwca planowane jest otwarcie centrów kongresowych, spa i parków rozrywki.

Grecja otworzyła plaże po raz pierwszy w tym roku

W zeszłą sobotę w Grecji plaże zostały otwarte po raz pierwszy w tym roku. Ponadto działalność wznowiły bary oraz restauracje. Od 10 maja otwarte zostały natomiast szkoły podstawowe. Przedszkola będą czynne tydzień później. Muzea zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających 14 maja, na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Francja z paszportem sanitarnym?

We Francji władze zniosły ograniczenia w podróżowaniu między departamentami. Cały czas obowiązuje jednak godzina policyjna od 19:00 do 6:00 rano.

Deputowani parlamentarnej komisji prawa zatwierdzili ścieżkę legislacyjną dla paszportu sanitarnego, uprawniającego do udziału w wydarzeniach sportowych lub kulturalnych, w których bierze udział ponad 1000 osób, na podstawie zaświadczeniu o szczepieniu lub posiadaniu przeciwciał w wyniku przebytej choroby albo uzyskania negatywnego wyniku testu. Posiadacze paszportów mogliby również mieć dostęp do sklepów, kawiarni czy restauracji.

W Niemczech zaszczepieni i ozdrowieńcy bez kwarantanny po powrocie do kraju

W Niemczech część krajów związkowych zaczęła już luzować obostrzenia. I tak np. w Szlezwiku-Holsztynie na północy kraju nie obowiązuje już nocna godzina policyjna, a restauracje obsługujące klientów na świeżym powietrzu oraz sklepy detaliczne mogą otwierać się przy zachowaniu pewnych zasad.

Według ogólnokrajowych regulacji zaszczepieni przeciwko COVID-19 oraz ozdrowieńcy będą mieli dostęp do wszystkich sklepów, punktów usług czy muzeów bez konieczności wykonywania testu. Zwalnia się ich z przestrzegania godziny policyjnej i kwarantanny po powrocie do kraju z zagranicy. Będą też mogli bez żadnych limitów spotykać się z osobami, które jeszcze się nie szczepiły - ma to szczególne znaczenie dla regionów, gdzie dzienne liczby zakażeń koronawirusem są wysokie, a liczba kontaktów międzyludzkich ograniczona.

Belgia otwiera ogródki restauracyjne

W ramach luzowania restrykcji przeciwepidemicznych od soboty 8 maja w Belgii po raz pierwszy od kilku miesięcy restauracje i bary mogą serwować posiłki i napoje w swoich ogródkach. Również od soboty imprezy, występy kulturalne oraz profesjonalne zawody sportowe mogą ponownie odbywać się na świeżym powietrzu po uprzednim uzyskaniu pozwolenia. Publiczność nie może przekraczać 50 osób. Śluby cywilne i nabożeństwa religijne mogą być organizowane na świeżym powietrzu dla maksymalnie 50 osób.

W Belgii przestała obowiązywać także godzina policyjna, ale od północy do 5:00 rano zabronione jest publiczne gromadzenie się w grupach powyżej 3 osób. Od soboty otwarte mogą być też parki rozrywki i pchle targi.

Austria otwiera restauracje, hotele i placówki kultury

W Austrii od 19 maja wznowią działalność lokale gastronomiczne, hotele i placówki kultury. Przy restauracyjnych stolikach będzie mogło siedzieć do 10 osób na zewnątrz i do czterech klientów wewnątrz lokali. Wydarzenia kulturalne i sportowe na świeżym powietrzu będą mogły gromadzić maksymalnie 3 tys. osób (w zamkniętej przestrzeni - 1,5 tys.) Aby w nich uczestniczyć, tak samo jak przy wstępie do restauracji czy hoteli, będzie trzeba przedstawić świadectwo szczepienia, negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19.

Hiszpania zniosła godzinę policyjną

W Hiszpanii o północy z soboty na niedzielę (z 8 na 9 maja) zakończył się stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w październiku 2020 roku. Większość z 17 wspólnot autonomicznych zniosła w związku z tym obowiązywanie godziny policyjnej i ograniczenia we wjeździe i wyjeździe z regionu. Wydłużono również godziny pracy placówek handlu i usług. Decyzje dotyczące luzowania lub zaostrzania restrykcji po 9 maja będą mogły podejmować samodzielnie rządy regionów.

RadioZET.pl/PAP