Zamknij

Polska na czarnej liście kolejnego europejskiego kraju. Turyści będą musieli poddać się kwarantannie

07.12.2020 08:21
Szwajcaria
fot. Shutterstock

Już od 14 grudnia zmienią się zasady wjazdu do Szwajcarii dla osób, które przyjeżdżają tutaj z państw o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Jednym z tych krajów jest Polska. Turyści będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Szwajcaria przez długi czas pozostawała państwem, do którego w dobie pandemii i tak można było wjechać bez specjalnych ograniczeń. W ostatnim czasie jednak sporo się zmieniło. Już od połowy grudnia zaczną tu obowiązywać obostrzenia dla turystów przybywających tutaj z krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem.

Na czarnej liście Szwajcarii znalazła się m.in. Polska. Jakie jeszcze państwa trafiły do tej grupy i jakie restrykcje czekają podróżujących? Koniecznie sprawdźcie.

Koronawirus: Szwajcaria wprowadza obostrzenia dla Polaków

Szwajcaria to kolejny kraj, który wprowadza surowe zasady dla osób przyjeżdżających tu z zewnątrz. Objęte zostaną nimi osoby, które wjeżdżają do państw z regionów o "wysokim ryzyku". W praktyce oznacza to tyle, że podróżujący będą musieli poddać się w Szwajcarii obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Zasada ma wejść w życie już 14 grudnia i będzie dotyczyła osób, które na 10 dni przed przyjazdem do Szwajcarii przebywały w krajach znajdujących się obecnie na czarnej liście. Do tych państw należą: Polska, Węgry, Portugalia, USA, Andora, Chorwacja, Gruzja, Jordania, Litwa, Luksemburg, Czarnogóra, Macedonia Północna, San Marino, Serbia i niektóre regiony Austrii oraz Włoch. Kryterium zakwalifikowania regionu do tej grupy jest liczba nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. 

Po przylocie do Szwajcarii turysta będzie musiał niezwłocznie udać się do miejsca swojego pobytu, zachowując w trakcie drogi wszelkie środki ostrożności, aby nie zarazić koronawirusem innych. I tu spędzi 14 dni na kwarantannie. Za złamanie zasad grożą surowe kary - mandaty w wysokości nawet ponad 40 tys. zł.

Władze Szwajcarii nie biorą pod uwagę zwolnienia z kwarantanny w momencie, kiedy turysta okaże zaświadczenie, że przeszedł już COVID-19. Jednym wyjątkiem od tej surowej zasady mają być podróże służbowe, których nie da się przełożyć. Taki podróżujący może zostać zwolniony z obowiązku izolowania się od innych.