Zamknij

Sąsiad Polski zaostrza restrykcje. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19

24.03.2021 09:24
Koronawirus. Ukraina zaostrza restrykcje. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
fot. SHUTTERSTOCK

We wtorek 23 marca zmieniły się zasady wjazdu na Ukrainę. Teraz wszystkie osoby, które chcą przyjechać do tego kraju, zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa.

W ostatnich tygodniach na Ukrainie można było zaobserwować gwałtowny wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem. We wtorek władze kraju poinformowały, że w ciągu ostatniej doby odnotowano rekordową dzienną liczbę zgonów wśród zakażonych - zmarły 333 osoby. W związku z tym rząd zdecydował się zaostrzyć restrykcje związane z przekraczaniem granicy.

Wjazd na Ukrainę tylko z negatywnym wynikiem testu

Od 23 marca wszystkie osoby przyjeżdżające na Ukrainę (niezależnie z jakiego kraju) będą musiały przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Musi on zostać przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem ukraińskiej granicy. Najlepiej, aby wynik testu był w języku angielskim. Do tego nadal od przyjezdnych wymaga się posiadania aktualnego ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty ewentualnego leczenia COVID-19. 

Osoba, która nie spełni powyższych warunków, nie będzie mogła wjechać na Ukrainę. Nowe zasady obowiązują do 30 kwietnia 2021 roku i mogą zostać przedłużone (w całości lub w części) o kolejny okres.

Przypomnijmy, że do tej pory osoby, które wjeżdżały na Ukrainę z kraju o podwyższonym stopniu ryzyka COVID-19 (kraju z tzw. czerwonej listy) oraz osoby, które przeciągu 14 dni od momentu przekroczenia ukraińskiej granicy były na terytorium takiego kraju podlegały 14-dniowej kwarantannie.

Żeby jej uniknąć, trzeba było posiadać negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 przeprowadzonego metodą PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem na Ukrainę. Z kolei negatywny wynik testu przeprowadzony po wjeździe na terytorium Ukrainy był podstawą do skrócenia kwarantanny.

RadioZET.pl/Rp.pl/gov.pl