Zamknij

Europejski kraj luzuje obostrzenia. Otwiera puby, siłownie i zakłady fryzjerskie

06.04.2021 12:23
Koronawirus. Wielka Brytania luzuje obostrzenia. Otwiera puby, siłownie i zakłady fryzjerskie
fot. SHUTTERSTOCK

Brytyjski premier Boris Johnson w poniedziałek potwierdził, że od 12 kwietnia nastąpi kolejny etap znoszenia restrykcji. Otwarte zostaną wszystkie sklepy, salony fryzjerskie oraz siłownie. Z kolei puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów na zewnątrz.

Zgodnie z dotychczasowym planem Wielkiej Brytanii, następny etap luzowania obostrzeń w kraju nastąpi w poniedziałek, 12 kwietnia. Wszystko dzięki spełnieniu czterech warunków, od których uzależniano przejście do kolejnego etapu znoszenia restrykcji. Mowa tu o postępie w liczbie zaszczepionych osób, dowodach, że szczepionki zmniejszają liczbę zakażeń i hospitalizacji, zmniejszającej się presji na publiczną służbę zdrowia oraz braku znaczącego wzrostu liczby nowych importowanych wariantów koronawirusa.

Koronawirus. Wielka Brytania otwiera puby, siłownie i sklepy

12 kwietnia w Wielkiej Brytanii zacznie się drugi z czterech etapów wychodzenia z lockdownu. Oznacza to, że otwarte zostaną wszystkie sklepy (a nie tylko te, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby), siłownie, biblioteki, parki tematyczne oraz ogrody zoologiczne. Ponadto działalność będą mogły wznowić punkty usługowe wymagające bliskiego kontaktu, m.in. salony fryzjerskie czy spa. Z kolei puby, restauracje oraz pozostałe lokale gastronomiczne od 12 kwietnia mogą obsługiwać klientów przy stolikach na zewnątrz.

Poluzowanie obostrzeń nastąpi także w obszarze przemieszczania się i nocowania poza domem. Członkowie tego samego gospodarstwa będą mogli podróżować po terenie Anglii i nocować w miejscach bez wspólnych przestrzeni, na przykład na kempingach czy w domkach letniskowych.

Wprowadzenie drugiego etapu wychodzenia z lockdownu pozwoli także zwiększyć do 15 maksymalną liczbę osób uczestniczących w ślubach oraz do 2 maksymalną liczbę osób mogących odwiedzać krewnych w domach opieki.

Wielka Brytania wznowi podróże zagraniczne w maju?

Jak podaje PAP, brytyjski premier Boris Johnson podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na Downing Street niewiele jednak zdradził na temat podróży zagranicznych oraz certyfikatów covidowych. W kwestii podróży powiedział jedynie, że ma nadzieję na wznowienie ich zgodnie z planem (17 maja), ale za wcześnie jest, by składać wiążące obietnice. 

Potwierdził też wcześniejsze informacje, że podczas pilotażowych wydarzeń między połową kwietnia a połową maja będą przeprowadzone testy certyfikatów covidowych. Premier dodał jednak, że nie ma planów, by zaczęły one obowiązywać ani w najbliższym etapie znoszenia restrykcji, ani w kolejnym.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)