Zamknij

Włochy łagodzą obostrzenia. Część restrykcji zostanie zniesiona już 26 kwietnia 2021

22.04.2021 10:49
Koronawirus. Włochy łagodzą obostrzenia. Część restrykcji zostanie zniesiona już 26 kwietnia 2021
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd Włoch zadecydował o częściowym złagodzeniu niektórych obowiązujących do tej pory restrykcji. Obostrzenia od nowego tygodnia zostaną poluzowane w związku z poprawą sytuacji sanitarnej, postępem kampanii szczepień oraz nadchodzącym sezonem letnim.

W środę wieczorem Rada Ministrów premiera Mario Draghiego opublikowała dekret, który wejdzie w życie 26 kwietnia i będzie obowiązywać do końca lipca. Jakie restrykcje zostaną poluzowane we Włoszech?

Koronawirus. Włochy luzują restrykcje przeciwepidemiczne

Rząd Włoch przewiduje wprowadzenie na terytorium całego kraju tzw. zielonych zaświadczeń, potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19, wyleczenie z infekcji bądź negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Włochy będą także uznawać podobne certyfikaty wydane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz inne państwa z zastrzeżeniem, że przyjęta tam szczepionka ma aprobatę UE.

W poniedziałek 26 kwietnia na mapę Włoch powrócą żółte strefy łagodniejszych restrykcji. Przypuszcza się, że takich regionów będzie około 11.

Od tego dnia dozwolone będą podróże między regionami w strefie żółtej i ewentualnie białej, czyli minimalnego ryzyka zakażeń. Oznacza to częściowe uchylenie zakazu przemieszczania się po kraju, wprowadzonego jesienią ubiegłego roku. Z kolei osoby posiadające "zielone przepustki" będą mogły dodatkowo podróżować między regionami i automicznymi prowincjami w strefie pomarańczowej i czerwonej.

Od 26 kwietnia do 15 czerwca w żółtej i pomarańczowej strefie wizytę w prywatnym domu będą mogły złożyć cztery osoby (dotychczas można było przyjąć maksymalnie dwie osoby dorosłe). Mogą im towarzyszyć dzieci i osoby niepełnosprawne oraz wymagające opieki. Zakaz wizyt został utrzymany w czerwonej strefie.

Ponadto rząd postanowił, że do końca roku szkolnego otwarte będą wszystkie żłobki, przedszkola oraz szkoły podstawowe. Lekcje stacjonarne kontynuować będą uczniowie pierwszej klasy gimnazjum. Z kolei wychowankowie klas II i III oraz szkół licealnych będą działać w trybie hybrydowym.

Utrzymano zapowiedziane wcześniej otwarcie restauracji i barów w żółtych strefach dla obsługi przy stolikach w porze obiadu i kolacji, ale wyłącznie na zewnątrz, w ogródkach lokali.

Także pod gołym niebem w żółtych regionach będą mogły odbywać się spektakle teatralne, koncerty, projekcje filmowe pod warunkiem zachowania dystansu co najmniej jednego metra i zajmowania wyznaczonych miejsc siedzących. W przypadku sal zamkniętych będą obowiązywać limity liczby widzów. Od 1 czerwca zasady te będą dotyczyć w tej samej strefie wydarzeń sportowych.

Co więcej, od 26 kwietnia na zewnątrz będzie można uprawiać każdy sport, także drużynowy. Od 15 maja natomiast w żółtych regionach będą czynne baseny, a od 1 czerwca siłownie i kluby fitness.

Kolejne postanowienie rządu Draghiego to wznowienie imprez targowych w żółtych regionach od 15 czerwca i zjazdów oraz kongresów od 1 lipca. Na początku lipca, a więc na progu sezonu letniego otwarte zostaną w tych strefach termy i parki rozrywki.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)