Zamknij

Jak podróżować w dobie pandemii? 10 przykazań bezpiecznego turysty

31.07.2020 11:46

"Dekalog Bezpiecznego Turysty" to rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej dla osób planujących podróż w celach turystyczno-wypoczynkowych. Zawierają szereg zasad i zaleceń, których stosowanie ograniczy ryzyko zakażenia koronawirusem w czasie wyjazdu. 

Wakacje w Polsce a koronawirus
fot. Shutterstock

Polska Organizacja Turystyczna wydała ten "dekalog" po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Jak bezpiecznie podróżować w dobie pandemii?

1. W podróż wybieraj się tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy

Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu, spróbuj go przełożyć lub odwołaj.

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień

Jeżeli możesz, to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli jesteś w miejscach publicznych - gdzie przebywają inni - pamiętaj o dystansie społecznym (min. 1,5 m) oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Również wtedy, gdy nie możesz zachować wymaganej odległości od innych osób.

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transport

W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

5. Sprawdź miejsce zakwaterowania

Od 30 maja możesz skorzystać na miejscu z usług restauracji i barów hotelowych, a od 6 czerwca pójść na hotelowy basen, do siłowni i klubu fitness. Pamiętaj jednak, że działają one w określonym reżimie sanitarnym. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Polsce coraz droższe. Urlop nad Bałtykiem kosztuje więcej niż w Grecji

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych

Od 18 maja możesz zjeść posiłek w restauracji, kawiarni, barze, a także centrum handlowym zarówno na sali, jak i w ogródku restauracyjnym, jednak we wszystkich tych miejscach zarówno klientów, jak i obsługę obowiązuje ścisły reżim sanitarny.

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego (minimum 1,5 metra od innych). 

8. Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nadal nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową.

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad

Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

10. Pamiętaj o aktualnych zaleceniach i ograniczeniach

Zachowaj dystans społeczny wynoszący minimum 1,5 m, zasłaniaj usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub gdy zachowanie odpowiedniej odległości od innych nie jest możliwe, wybieraj płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl

Źródło: www.pot.gov.pl