Zamknij

Koronawirus mocno uderza w branżę turystyczną. "Nawet 2 biliony dolarów strat"

30.11.2021 14:04

Według szacunków Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) firmy turystyczne na świecie mogą stracić łącznie około 2 biliony dolarów w rezultacie Covid-19. Kierownictwo UNWTO szacuje, że liczba tegorocznych podróży realizowanych przez turystów na świecie będzie o 70-75 procent mniejsza wobec okresu sprzed pandemii.

Pasażer na lotnisku
fot. Shutterstock

Branża turystyczna jest jedną z największych ofiar pandemii. Z komunikatu UNWTO wynika, że w dalszym ciągu duży problem dla rozwoju światowej turystyki stanowią restrykcje przeciwepidemiczne. Kierownictwo tej organizacji oceniło próby przywrócenia działalności w tym obszarze jako "powolne i kruche".

Według Światowej Organizacji Turystyki straty w tej branży w 2021 roku będą podobne do tych, jakie zanotowano w 2020 roku.

Koronawirus. Światowa turystyka z gigantycznymi stratami

W ocenie władz UNWTO szczególnie niekorzystne na rozwój turystyki są przywracane obecnie obostrzenia związane z nową falą pandemii oraz odkrytym niedawno w RPA wariantem Omikron.

– Te ostatnie wydarzenia dowodzą, że aktualna sytuacja jest nieprzewidywalna, a sektor turystyczny nie jest odporny na zagrożenia, które mogą prowadzić do ogromnych strat gospodarczych – stwierdził Zurab Pololikashvili.

Kierownictwo UNWTO szacuje, że liczba tegorocznych podróży realizowanych przez turystów na świecie będzie o 70-75 proc. mniejsza wobec okresu sprzed pandemii Covid-19.

WHO: "Omikron to globalne zagrożenie"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii COVID-19 – zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić, w jakim stopniu omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie COVID-19 wywołane innym szczepem koronawirusa – dodano.

WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie". 

loader

Źródło: PAP (Marcin Zatyka)