Zamknij

Na europejskiej wyspie zniesiono restrykcje. Od 20 dni nie odnotowano tu zakażenia koronawirusem

02.02.2021 12:07
Wyspa Man
fot. Eastnews

To jeden z nielicznych regionów w Europie, który można uznać za wolny od koronawirusa. W poniedziałek zniesiono tu restrykcje, gdyż od 3 tygodni nie zanotowano tu ani jednego przypadku zakażenia.

Pandemia koronawirusa już od ponad roku trawi cały świat. W wielu krajach notuje się tysiące nowych zakażeń, rośnie też liczba zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. Na szczęście istnieją też regiony, które dobrze radzą sobie ze śmiercionośnym patogenem. Jednym z takich miejsc jest Nowa Zelandia, w której całkowicie wrócono do normalności.

Drugim jest niewielka europejska wyspa Man leżąca na Morzu Irlandzkim. Jest to jedyna część Wysp Brytyjskich, w której w ostatnim czasie zniesiono niemal wszystkie restrykcje. Wszystko dlatego, że od 3 tygodni nie zanotowano tu ani jednego zakażenia koronawirusem.

Na europejskiej wyspie zniesiono restrykcje. Od 20 dni nie odnotowano tu zakażenia koronawirusem

Wyspa Man to niewielki obszar należący do archipelagu Wysp Brytyjskich. Leży na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią i zamieszkuje go niecałe 87 tys. osób. Ten niepozorny region zanotował ostatnio niebywały sukces. Trwający tu 25 dni lockdown zakończył się i przyniósł efekty. W ciągu 3 tygodni nie pojawił się tutaj żaden przypadek zakażenia koronawirusem!

W związku z tym władze wyspy podjęły decyzję o zniesieniu niemal wszystkich restrykcji. Nie trzeba już zasłaniać ust i nosa, nie jest wymagany także dystans społeczny. W poniedziałek otwarte zostały też sklepy, restauracje, szkoły czy przedsiębiorstwa.

Jednym obostrzeniem, jakie zostało utrzymane, jest zakaz wjazdu na wyspę. Można się tutaj dostać tylko w ściśle określonych i wyjątkowych przypadkach. Z kolei obywatele Wyspy Man, którzy wracają tutaj z zagranicy, mają obowiązek odbycia aż 21-dniowej kwarantanny.

I choć mieszkańcy tego niewielkiego rejonu w końcu mogą odetchnąć, wciąż pozostają czujni i mimo wszystko zachowują ostrożność.

Przypominamy, że od początku pandemii na Wyspie Man koronawirusem zaraziło się ponad 430 osób, z czego 25 zmarło.