Zamknij

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na świecie odwołany! Powodem pandemia koronawirusa

23.11.2020 14:29
Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie
fot. Shutterstock

Fani jarmarków bożonarodzeniowych nie będą pocieszeni. Striezelmarkt, czyli najstarszy jarmark bożonarodzeniowy, który odbywa się w niemieckim Dreźnie, w tym roku został odwołany. Władze podjęły taką decyzję ze względu na pandemię koronawirusa.

Jarmarki bożonarodzeniowe są nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia. Większość z tych najpopularniejszych odbywa się w Europie - m.in. w Berlinie, w Wiedniu czy w Dreźnie. Ten ostatni - Drezdeński Jarmark Struclowy (Striezelmarkt) to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech i na świecie. W tym roku jednak się nie odbędzie.

Władze miasta podjęły bowiem decyzję, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń w regionie, a także w całym kraju, należy odwołać jarmark bożonarodzeniowy, który zwykle przyciągał wielu obywateli i turystów.

Koronawirus: najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na świecie odwołany

Władze Drezna podjęły decyzję o tym, że w tym roku nie odbędzie się tutaj jarmark bożonarodzeniowy. Strietzelmarkt odwołano ze względu na pandemię koronawirusa, która trawi Niemcy. 

Wzrost infekcji w Dreźnie i okolicach nie pozwala na żadną inną decyzję - powiedział burmistrze Drezna, Dirk Hilbert.

W ostatnim czasie w całych Niemczech przybywa zakażeń koronawirusem i nie wygląda na to, żeby sytuacja miała się poprawić. Obywatele myśleli, że w okresie świątecznym obostrzenia zostaną nieco poluzowane, ale tak naprawdę pojawiają się plany wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Przypominamy, że Drezdeński Jarmark Struclowy jest najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Niemczech i na świecie. Jego tradycja sięga roku aż 1434 roku. Wówczas w mieście tym odbywał się jednodniowy targ, na którym można było się zaopatrzyć m.in. w mięso potrzebne na świąteczny stół. Dzisiaj jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie urósł do ogromnych rozmiarów - rozkłada się tu aż 240 stoisk, które rocznie odwiedza nawet 3 mln osób.

Strietzelmarkt swoją nazwę otrzymał od nazwy Struetzel (po polsku strucel). Jest to ciasto drożdżowe, które również można nabyć na jarmarku. Warto dodać, że zwykle targowisko zajmuje dużą część centralnej części Drezna i trwa przez cały adwent.

Źródło: PAP, onet.pl