Zamknij

Austria chce zaostrzyć restrykcje przyjazdowe dla podróżujących w okresie świątecznym

03.12.2020 08:58
Narty w Austrii
fot. Marek Kowalczyk/Reporter/East News

Austria planuje wprowadzenie ścisłych restrykcji przyjazdowych dla osób podróżujących w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku za granicę na tereny o znacznym zagrożeniu koronawirusowym – poinformowały austriackie media. Wiadomość tę potwierdziły agencji APA kręgi oficjalne.

Austria z powodu gwałtownego wzrostu zakażeń w połowie listopada podjęła decyzję o wprowadzeniu w kraju całkowitego lockdownu, który ma potrwać do 6 grudnia. Teraz władze planują wprowadzić ścisłe restrykcje wjazdowe dla osób podróżujących w okresie świątecznym i noworocznym. 

Austria. Ścisłe restrykcje przyjazdowe dla podróżujących

Jak podaje PAP, osoby powracające z państw, w których od tygodnia utrzymuje się wskaźnik ponad 100 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców dziennie, będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Dotyczy to wszystkich sąsiadujących z Austrią państw, w tym również Polski.

Obowiązek przestrzegania kwarantanny wejdzie w życie przed Bożym Narodzeniem i wygaśnie nie wcześniej niż 10 stycznia - tak, by objąć również święta według kalendarza prawosławnego. Zwolnienie z kwarantanny na mocy negatywnego testu na nosicielstwo koronawirusa będzie możliwe najwcześniej po pięciu dniach odosobnienia.

Zobacz także

Według dziennika "Kronen Zeitung" wzmocnione zostaną również kontrole przyjazdowe na granicach i w portach lotniczych - przede wszystkim z myślą o osobach spędzających świąteczne urlopy w pieleszach rodzinnych na Bałkanach czy w Turcji. Całość planowanych przedsięwzięć ma zapobiec trzeciej fali pandemii i załamaniu się systemu ochrony zdrowia.

Dziennik "Kurier" podał z kolei, że w przypadku osób powracających z terenów znacznego zagrożenia kwarantanna nie będzie uważana za usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Gazeta przytoczyła w związku z tym dane ministerstwa spraw wewnętrznych, według których 30 listopada w Turcji zarejestrowano ponad 31 tys. nowych infekcji, a w Serbii ponad 6 tys. W tym drugim kraju siedmiodniowy średni dobowy wskaźnik nowych zarażeń wynosił ostatnio 711 na 100 tys. mieszkańców.

Źródło: PAP