Zamknij

Będzie zakaz turystycznych wyjazdów? "To realny scenariusz"

25.03.2021 12:25
Adam Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

"Nie rozmawiamy na razie o takim rozwiązaniu, ale to realny scenariusz" – powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski zapytany o wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu oraz kar za popularne w ostatnim czasie wyjazdy turystyczne. Minister zdrowia ocenił egzotyczne podróże jako "ryzykowne" i zaapelował do Polaków o solidarność z resztą społeczeństwa.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedstawiono nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Twardy lockdown w Polsce ma obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Wszystko przez rekordowe tempo rozprzestrzeniania się Covid-19. Tylko w czwartek zanotowano 34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowi rekord od początku epidemii w Polsce. 

Właśnie dlatego rząd podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji na kolejne dwa tygodnie. Niewykluczone, że po tym okresie pojawią się nowe ograniczenia. 

Koronawirus. Wyjazdy turystyczne będą zakazane?

Podczas czwartkowej konferencji padło pytanie dotyczące wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się w kontekście popularnych w ostatnim czasie wyjazdów do egzotycznych kierunków, w tym m.in. Zanzibaru. Dziennikarka zwróciła uwagę, że takie dalekie podróże w czasie pandemii zwiększają ryzyko przywiezienia nowych mutacji koronawirusa do naszego kraju. Zapytała też o ewentualne nakładanie kar za wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych.

– Nie rozmawiamy na razie o takim rozwiązaniu, ale to realny scenariusz – mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski. – Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej. To głęboko ryzykowne, niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która bierze na siebie walkę z COVID-19. Tutaj mogę tylko apelować o postawę solidarności i fair play – dodał. 

Minister zdrowia został też zapytany o to, czy rząd pracuje nad rozwiązaniem problemu dotyczącego tego, że nie wszystkie osoby po przyjeździe do Polski udają się na kwarantannę, bo część wjeżdża prywatnym samochodem, a nie transportem zbiorowym. Niedzielski odpowiedział, że chociaż na razie ten temat nie jest poruszany, nie jest to wykluczone.

– Straż Graniczna, sanepid, jeżeli chodzi o osoby wjeżdżające do Polski, pilnuje skierowania na kwarantannę, o ile odbywa się to transportem zbiorowym, chyba że dotyczy to południowej granicy, gdzie przypomnę, cały czas obowiązują też ograniczenia z przejazdem transportem własnym – wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE: