Zamknij

Kiedy otwarcie branży turystycznej w Polsce? Gowin podał wstępny termin

23.04.2021 09:29
Jarosław Gowin
fot. Jan Graczynski/East News

Mam nadzieję, że turystyka i gastronomia (...) będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca – powiedział wicepremier, Jarosław Gowin. Dodał, że popiera umożliwienie korzystania we wcześniejszym terminie z usług hoteli czy restauracji przez osoby z odpowiednimi "certyfikatami", czyli po dwóch dawkach szczepionki. 

Na początku tygodnia rząd podjął decyzję o regionalizacji obostrzeń i luzowaniu części restrykcji. Od 26 kwietnia w 11 województwach wznowić mogą działalność m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne

Łagodzenie obostrzeń na razie nie dotyczy branży gastronomicznej czy turystycznej – hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Podczas majówki służby zapowiadają nawet wzmożone kontrole w pensjonatach i obiektach noclegowych. 

Jarosław Gowin podczas czwartkowego wystąpienia przyznał, że po majowym weekendzie czas zacząć odmrażanie gospodarki. Zdaniem wicepremiera wszystko będzie zależało od tempa szczepień w naszym kraju i liczby zachorowań na Covid-19.  

Koronawirus. Turystyka i gastronomia ruszy od czerwca?

– Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy (...) odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie – przyznał wicepremier.

Według Gowina w pierwszej kolejności odmrażanie gospodarki powinno dotyczyć handlu i usług. – Uważam, że tutaj obostrzenia powinny całkowicie zniknąć. Natomiast w trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić – zwłaszcza dla osób zaszczepionych – usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness – wyjaśnił wicepremier.

– Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca – dodał Jarosław Gowin.

"Certyfikaty dla osób zaszczepionych"

Jarosław Gowin zapytany, czy osoby zaszczepione mogłyby już w maju korzystać np. z restauracji, odpowiedział, że będzie to dyskutowane w rządzie, ale on sam jest "zdeklarowanym zwolennikiem takiego rozwiązania".

– Musimy wszyscy okazać solidarność z przedsiębiorcami, z reprezentantami tych branż. To jest polski kapitał. Jeśli chodzi o turystykę i gastronomię, to są często prężnie rozwijające się do roku 2020 firmy rodzinne i uważam, że skoro ktoś jest już po podwójnym szczepieniu, jest w pełni bezpieczny, nie może się sam zarazić ani zarazić innych, to tego typu osoby, z odpowiednimi certyfikatami, powinny móc zacząć korzystać z usług turystycznych i gastronomicznych – powiedział wicepremier.

Jak podkreślił, nad tego typu rozwiązaniami dyskutuje się lub wprowadza je w różnych krajach Unii Europejskiej czy świata i wymagają one m.in. odpowiedniego oprzyrządowania informatycznego. 

– Moim zdaniem uruchomienie takich certyfikatów jest możliwe mniej więcej od połowy maja – dodał wicepremier.

Źródło: PAP, rp.pl