Zamknij

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych. Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny

30.03.2021 10:03

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Ostrzeżenie ma związek z utrzymującą się złą sytuacją epidemiczną na świecie. Od 30 marca obowiązują też nowe zasady kwarantanny dla powracających do Polski. 

Lotnisko - pasażerowie w maseczkach
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa nie ustaje. Władze poszczególnych krajów, chcąc zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedłużają restrykcje lub wprowadzają nowe. Również w Polsce został wprowadzony twardy lockdown i zaostrzono zasady bezpieczeństwa. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. 

MSZ: apel o unikanie podróży, które nie są konieczne

– Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie, spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2, MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne –  czytamy na stronach resortu spraw zagranicznych.

Jak zaznaczono w poniedziałkowym komunikacie, "podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

Szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw są dostępne na stronach MSZ, w zakładce "Informacje dla podróżujących".

Resort spraw zagranicznych zachęca ponadto do śledzenia bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Zobacz także

Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Warto przypomnieć, że od dzisiaj, 30 marca, obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy. Dla podróżnych ze strefy Schengen obowiązkowa jest 10-dniowa kwarantanna, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż na 48 godzin przed wjazdem na teren naszego kraju. W przypadku osób przybywających ze strefy non-Schengen wszyscy trafią na kwarantannę –  poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Dodał, że każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. Jeżeli uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta.

Źródło: Radio ZET/gov.pl, PAP