Zamknij

Korsyka: wyspa piękna i „wszystkich cudów świata”

Nina Czochara
24.01.2019 15:56

Korsyka jest perłą na Morzu Śródziemnym i jednym z najdzikszych miejsc w Europie. „Wyspa piękna” – tak mówili o niej antyczni Grecy, a sami Korsykanie nazywają ją współcześnie wyspą „wszystkich cudów świata”. Plaże, góry, lasy, zabytkowe miasta i 200 słonecznych dni w roku – to wszystko w jednym miejscu.  

Korsyka
fot. Shutterstock

Korsyka jest jedną z trzech największych wysp Morza Śródziemnego, położoną w odległości ok. 180 km od francuskiego wybrzeża. Kiedyś wyspa należała do Włoch, ale od kilku stuleci jest już pełnoprawnie francuską wyspą. To stąd pochodzi słynny przywódca, Napoleon Bonaparte.

Korsykańska przyroda słynie z tego, że jest niemal nienaruszona działalnością człowieka, co dodaje ogromnego uroku temu miejscu. Lokalna legenda głosi, że wyspa została stworzona w siódmym dniu tygodnia, kiedy to zmęczony Bóg nie miał już siły na wymyślanie nowych cudów świata. Postanowił więc połączyć najpiękniejsze z dotąd stworzonych krajobrazów i umieścić je na Korsyce. Tak powstała wyspa, śródziemnomorskie piękno w czystej postaci.

Ajaccio: śladami Napoleona Bonaparte

Jako stolica Korsyki oraz miejsce narodzin Napoleona Bonaparte nie bez powodu szczyci się przydomkiem – „Cesarskie Miasto”. O francuskim przywódcy niemal na każdym kroku przypominają liczne pomniki, tablice, pamiątki i muzeum. Popularnym miejscem wśród turystów jest XVI-wieczna katedra Sainte-Marie, gdzie w 1771 roku przyszły cesarz został ochrzczony.

Ajaccio - Korsyka
fot. Shutterstock

W Ajaccio można odwiedzić również Maison Bonaparte, czyli dom, w którym urodził się i spędził dzieciństwo cesarz Napoleon. To budynek pochodzący z XVII wieku, w którym zebrano portrety, meble i pamiątki z różnych epok. Nad całym miastem góruje forteca, której mury przylegają do gęstej sieci uliczek starego miasta.

Bonifacio: baśniowe miasto

Miasto wyróżnia się fantastyczną lokalizacją – zostało wzniesione na wysokich wapiennych skałach, tworzących urwisty półwysep, z których roztacza się widok na Morze Śródziemne. Właśnie ze względu na to wyjątkowe położenie Bonifacio nazywane jest często „baśniowym miastem”.

Bonifacio - Korsyka
fot. Shutterstock

W dolnej części Bonifacio znajduje się malowniczy, tętniący życiem port otoczony rozmaitymi knajpkami i sklepikami. W górnej części miasta, gdzie trzeba dotrzeć po wąskich i krętych uliczkach, wznosi się XII-wieczna cytadela, która niegdyś pełniła funkcje obronne. W pobliżu można również zobaczyć zabytkowe wiatraki oraz pozostałości klasztoru franciszkanów. Bonifacio pięknie prezentuje się również z perspektywy morza – warto wykupić godzinny rejs statkiem, podczas którego można podziwiać nie tylko miasta, ale też wybrzeże urozmaicone wielkimi grotami i kameralnymi zatoczkami.

Cap Corse: przylądek Korsyki

Półwysep Corse położony jest na północnym krańcu Korsyki i z lotu ptaka przypomina… ludzki palec. Droga wokół przylądka, zbudowana jeszcze za czasów Napoleona III, pozwala na odkrywanie piękna przyrody, malowniczego wybrzeża oraz zabytkowych wież strażniczych wybudowanych niegdyś w celu ochrony przed przybyszami z kontynentu. Półwysep znany jest z uprawy winnic i gajów oliwnych rosnących na zachodnich stokach Zatoki St. Florent.

wioska Nonza
fot. Shutterstock

Podróżując wzdłuż wybrzeża, można zobaczyć usytuowane nad urwiskami urokliwe wioski i miasteczka rybackie. Warto zatrzymać się w wiosce Nonza, która doskonale odzwierciedla dawny wygląd Korsyki oraz w Col de la Serra z charakterystycznym punktem widokowym – można stąd podziwiać niesamowite krajobrazy.

Zobacz także

Calvi: kameralne miasteczko

Korsykanie wierzą, że właśnie tutaj urodził się Krzysztof Kolumb. Calvi to spokojna, kameralna miejscowość położna na północno-zachodnim wybrzeżu Korsyki. Niektórzy twierdzą, że przypomina trochę Lazurowe Wybrzeże. Wokół szerokiego nadbrzeżnego pasażu, łączącego przystań z portem, ulokowały się dziesiątki małych przytulnych knajpek i barów.

Calvi - Korsyka
fot. Shutterstock

Nad zatoką góruje cytadela, w której mieszczą się koszary Legii Cudzoziemskiej. Calvi może pochwalić się kilkoma plażami oraz dobrze rozwiniętą bazą turystyczną z licznymi hotelami, kwaterami prywatnymi i kempingami.

Góry Korsyki i szlak GR 20: atrakcja dla odważnych

Środkową część Korsyki zajmują wielkie góry. Najwyższy szczyt wyspy liczy 2 706 metrów n.p.m. Właśnie przez ten szczyt wiedzie najdłuższy szlak górski – GR 20 – uznawany za jeden z najtrudniejszych w Europie. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Calenzana i wiedzie przez około 200 kilometrów aż do Conca. 

Pokonanie tego niezwykle trudnego szlaku to zadanie wyłącznie dla zaawansowanych. Przejście całej trasy (podzielonej na 15 różnych odcinków) zajmuje aż dwa tygodnie i wymaga codziennej wędrówki po kilka godzin.

Pustynia Agriates i plaża Saleccia

Desert de Agriates, czyli pustynia Agriates, to rejon w północnej części wyspy, pokryty nagimi skałami i zieloną, śródziemnomorską makią. Aż trudno uwierzyć, że jakieś sto lat temu tętniło tu życie. Mieszkańcy sami doprowadzili do wyjałowienia ziemi, regularnie wypalając pola przed zasiewami. Dzisiejsza pustynia rozpościera się bezpośrednio nad morzem, tuż przy białych plażach. Miejsce to jest częścią obszaru chronionego przez UNESCO.

Saleccia - Korsyka
fot. Shutterstock

Na terenie pustyni Agriates kryje się kilka plaż z jasnym, drobniutkim piaskiem. Najpopularniejszą jest Plage de Saleccia. Ze względu na trudny dostęp do tej plaży (przez 12-kilometrową, pustynną drogę) miejsce to nie jest zatłoczone, brak tu również dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Lokalne firmy organizują jednak rejsy na plażę, zapewniając posiłki i leżaki.

Zobacz także

Korsyka: informacje praktyczne

Powierzchnia: 8680 km2
Język: francuski
Waluta: euro
Pogoda na Korsyce. Kiedy warto lecieć?
Na Korsyce panuje typowy klimat śródziemnomorski z gorącym i suchym latem. Lipiec i sierpień z temperaturami powietrza oscylującymi wokół 30°C to okres największego zatłoczenia w regionie. Słonecznie i ciepło, choć nie tak tłocznie, jest również wiosną i jesienią – średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą ok. 21-26°C. Okres poza głównym sezonem turystycznym to dobry czas dla tych, którzy nie lubią upałów i tłumów – np. w maju i październiku korsykańskie plaże są praktycznie opustoszałe.

___

RadioZET.pl/NC