Zamknij

Kos – grecka wyspa plaż, gajów oliwnych i egejskich ogrodów

Nina Czochara
12.04.2018 14:39
Por na wyspie Kos, Grecja
fot. Shutterstock

Wyspa Kos, chociaż niewielka, kryje prawdziwe bogactwo krajobrazów i zabytków. Z jednej strony zielone winnice, gaje oliwne i sady, z drugiej klimatyczne porty oraz miasteczka ze starożytnymi ruinami. Na tej niezwykłej wyspie można poczuć ducha dawnej Grecji. 

Wyspa Kos to jedna z najbardziej wysuniętych na wschód wysp greckich. Położona jest w archipelagu Dodekanez (co oznacza „dwanaście wysp”, choć w rzeczywistości jest ich około stu sześćdziesięciu trzech) na Morzu Egejskim, w pobliżu wybrzeża Turcji. Stolicą archipelagu jest wyspa Rodos, którą również warto zobaczyć.

Zobacz oferty z Grecji w biurze podróży Coral Travel

Co przyciąga na wyspę Kos? Ciągnące się w nieskończoność przepiękne plaże, typowo greckie wioski, zielone krajobrazy oraz znakomita kuchnia. Kos bywa nazywane „egejskim ogrodem” pływającym na morzu, ponieważ drzewa i krzewy zdają się kwitnąć nieustannie. Wyspa w najszerszym punkcie ma zaledwie 45 kilometrów, dlatego samochodem można ją pokonać w godzinę. Zatem ruszamy w drogę!

Najciekawsze miejsca i atrakcje wyspy Kos

Miasto Kos
To największe miasto, a zarazem stolica wyspy Kos. Stanowi swoistą kwintesencję kulturowej i historycznej różnorodności regionu. Starożytne ruiny sąsiadują tutaj z monumentalnymi włoskimi budowlami oraz średniowiecznymi murami. Dopiero w XX wieku na terenie miasta odkryto pozostałości budowli antycznych, m.in. akropolu, stadionu, teatru, świątyni Afrodyty (II w. p.n.e.) i kilku bazylik starochrześcijańskich. Ale Kos to nie tylko zabytki, ale też niesamowity port oraz klimatyczne uliczki z tradycyjnymi tawernami, w których koniecznie trzeba skosztować greckiej kuchni.

Wyspa Kos
fot. Shutterstock

W samym centrum miasta rośnie „platan Hipokratesa” — sędziwe drzewo strzegące niegdyś wejścia do zamku. Ponoć platan został zasadzony przez samego Hipokratesa po to, aby w jego cieniu prowadzić wykłady. Niestety to tylko legenda. Znany, antyczny lekarz urodził się na wyspie Kos w V wieku p.n.e., a drzewo ma zaledwie 570 lat

Asklepion
To dawne greckie sanatorium i najważniejsze stanowisko archeologiczne na wyspie Kos. Właśnie tutaj uczył się wspomniany Hipokrates nazywany ojcem medycyny. Asklepion został wzniesiony na wzgórzu w IV wieku p.n.e. Do dziś zachowały się jedynie pozostałości kilku świątyń i łaźni.

Zia
Urokliwa wioska położona na stokach gór Dikeos (847 m n.p.m.). Roztaczają się stąd fantastyczne widoki na całą wyspę Kos. Ale to tylko jeden z atutów tego miejsca. Miejscowość Zia słynie też z najpiękniejszych zachodów słońca na całej wyspie.

Zia - wyspa Kos
fot. Shutterstock

Na miejscu warto odwiedzić charakterystyczny kościółek Ag. Georgios oraz usiąść w jednej z tawern, aby spróbować lokalnej kuchni. Turyści chętnie biorą tutaj udział w wieczorach greckich wypełnionych muzyką, śpiewem oraz tradycyjnym tańcem — Zorbą.

Zobacz także

Najpiękniejsze plaże na Kos

Wyspa Kos znana jest z piaszczystych, jasnych plaż ciągnących się głównie na południowym zachodzie wyspy. Jedną z najpiękniejszych jest Paradise Beach — plaża, jak sama nazwa wskazuje, prawdziwie rajska. Złoty piasek, ciepła woda morska, imponujące widoki oraz bardzo dobrze przygotowane zaplecze turystyczne z barami, restauracjami i ofertą sportów wodnych. Niezwykle popularna wśród turystów, szczególnie w szczycie sezonu, jest Camel Beach, położona zaledwie 6 km od Kefalos. Tutaj również możemy spodziewać się jasnego piasku i krystalicznie czystej wody.

Paradise Beach - wyspa Kos, Grecja
fot. Shutterstock

Paradise Beach, jedna z najpiękniejszych plaż, znajduje się na zachodnim krańcu wyspy Kos.

Najdłuższy odcinek plaży, prawie 10-kilometrowy, znajdziemy w Tigaki (ok. 11 km od miasta Kos). Szeroki pas drobnego piasku otoczony jest tutaj przez drzewka oliwkowe. Nieco dalej, w miejscowości Lambi, ciągnie się ponad kilometrowa, piaszczysta plaża z drobnymi kamykami. To dobry wybór dla tych, którzy szukają nieco spokojniejszego miejsca na plażowanie.

Warto odwiedzić też Embros Therma — odcinek wybrzeża z wodami termalnymi. Na niewielkiej, kameralnej plaży (ok. 12 km od miasta Kos) znajdują się groty skalne, z których wydobywają się gorące źródła termalne z właściwościami leczniczymi.

Zobacz także

Wyspa Kos — atrakcje dla rodzin i aktywnych

Aquapark Lido
To jeden z najlepszych parków wodnych w rejonie Morza Egejskiego i jedna z najciekawszych atrakcji dla rodzin z dziećmi. Aquapark Lido znajduje się w północno-środkowej części Kos i zajmuje aż 75 tys. m2 powierzchni. Na jego terenie znajdziemy liczne zjeżdżalnie (zarówno dla dorosłych, jak i dzieci), baseny, strefę spa z jacuzzi oraz zaplecze gastronomiczne. Jest również teren przeznaczony do wypoczynku na słońcu. 

Kardamena i rejs na sąsiednią Nissyros
Każdy, kto chce poznać greckie życie nocne, koniecznie powinien wybrać się do Kardameny. Kameralna niegdyś wioska rybacka stała się popularnym miejscem na wyspie i tętniąca życiem miejscowością z licznymi restauracjami, sklepami oraz barami. Roztacza się stąd wspaniały widok na wulkaniczną Nissyros — wulkaniczną, górzystą wysepkę, pośrodku której znajduje się krater wciąż czynnego wulkanu. Na Nissyros możemy się dostać statkiem wycieczkowym. 

Nissyros
fot. Pixabay

Rejs z Kardmeny na wyspę Nissyros trwa około godziny. 

Rowerem przez Kos
Nizinne ukształtowanie terenu na wyspie sprzyja wycieczkom rowerowym: bardzo często można zobaczyć tutaj rodziny przemierzające Kos na rowerze. I to bardzo dobry wybór, szczególnie przed szczytem sezonu, kiedy wysokie temperatury nie dokuczają, a krajobrazy są naprawdę niezwykłe. Warto wybrać na wycieczkę rowerową wzdłuż północnego wybrzeża, np. od miejscowości Mastichari w kierunku zachodnim, do miasta Kefalos.

Zobacz także

Zobacz także

Wyspa Kos — informacje praktyczne

Powierzchnia: 290 km²
Ludność: 26 000 mieszkańców
Pogoda na Kos: Wyspa jest dostępna dla turystów od maja do października. Najwyższych temperatur, a zarazem największych tłumów na plażach możemy spodziewać się w lipcu i sierpniu — średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi wówczas powyżej 30°C. W czerwcu i wrześniu mamy zapewnioną temperaturę 20-28 °C, a w maju i październiku — ok. 16-24 °C.
Waluta: euro (EUR)
Dojazd: Samolotem. Przelot z Warszawy na lotnisko wyspy Kos (KGS) kosztuje w maju ok. 1120 zł/osobę (bilet w obie strony). W przypadku wakacji z biurem podróży cena jest porównywalna: 7-dniowe wczasy na Kos w 3-gwiazdkowym hotelu (z przelotem i śniadaniem) kosztują od 1100 zł/osobę (w maju), w kolejnych miesiącach ceny są znacznie wyższe.

Na wyspę można dostać się też z tureckiego Bodrum. Rejs promem trwa godzinę (koszt ok. 19 euro), natomiast katamaranem zaledwie 20 minut (w cenie 23 euro). 

Przepisy wjazdowe: Grecja jest krajem członkowskim UE, dlatego podczas wyjazdu na teren tego kraju należy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub paszport. Wizy dla obywateli Polski nie są wymagane.

Zobacz także

Chcesz się podzielić ZDJĘCIAMI Z WAKACJI W GRECJI? Prześlij je pod adres podroze@radiozet.pl.

___

RadioZET.pl/NC