Zamknij

Kraje w Europie skracają ważność paszportu covidowego. Miejscami będzie uznawany tylko przez 5 miesięcy

19.01.2022 12:40
Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Kolejne europejskie państwa decydują się na skrócenie ważności certyfikatów covidowych. Wcześniej Komisja Europejska orzekła, że będą one respektowane jedynie przez 9 miesięcy (wcześniej był to rok). Jednak niektóre kraje idą o krok dalej i wprowadzają jeszcze bardziej surowe zasady funkcjonowania, przez co paszporty covidowe będą ważne miejscami niecałe pół roku.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a jej piąta fala w wielu regionach na świecie stała się faktem. W związku z tym Komisja Europejska podjęła decyzję o skróceniu ważności certyfikatów covidowych z 12 do 9 miesięcy. Ich przedłużenie na kolejne miesiące będzie możliwe dopiero po przyjęciu 3. dawki szczepienia przeciw COVID-19. Zmiany te wejdą w życie już 1 lutego. Dotyczyć będą także Polski.

Kilka krajów w Europie postanowiło jednak pójść za ciosem i zamierza jeszcze bardziej ograniczyć czas działania paszportu covidowego. W niektórych miejscach ma on funkcjonować jedynie przez 5 miesięcy. Sprawdźcie, gdzie.

Zobacz także: Słowacja wprowadziła nowe restrykcje na stokach i hotelach. O czym warto wiedzieć przed wyjazdem?

Kraje w Europie skracają ważność paszportu covidowego. Miejscami będzie uznawany tylko przez 5 miesięcy

Kolejne kraje w Europie skracają ważność paszportu covidowego. Do tej pory obowiązywał on przez rok, a teraz czas ten zostanie zmniejszony do 9 miesięcy. O takich zmianach zdecydowała Komisja Europejska i wejdą one w życie również w Polsce.

Niektóre państwa postanowiły jednak jeszcze bardziej zaostrzyć obowiązujące u siebie prawo i skracają ważność paszportów covidowych jeszcze bardziej. Na taki krok zdecydowała się m.in. Grecja. Dokument wydawany tu po pełnym cyklu szczepień będzie ważny przez 7 miesięcy. Zmiany wejdą w życie 1 lutego.

We Włoszech również zajdą ważne zmiany. Tu z kolei ważność paszportu covidowego zostanie skrócona z 9 do 6 miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę na Łotwę, która wprowadza bardzo surowe restrykcje związane z pandemią. Osoby zaszczepione tu jednodawkowym preparatem przeciw COVID-19 będą miały wydany certyfikat jedynie na 5 miesięcy. Dwudawkowe szczepienie zagwarantuje paszport na 9 miesięcy.

Jak podaje portal WP Turystyka, jeszcze inne obostrzenia zaczynają funkcjonować na Węgrzech. W tym kraju od 15 lutego certyfikaty covidowe będą wydawane tylko tym osobom, które przyjęły dawkę przypominającą szczepienia.

Źródło: PAP/WP Turystyka