Zamknij

Kraków wyróżniony za granicą. Znalazł się na prestiżowej liście New York Times

Nina Czochara
10.01.2020 15:27
Kraków
fot. Shutterstock

Kraków po raz kolejny doczekał się uznania za granicą. Stolica Małopolski znalazła się na liście "52 places to visit in 2020" opublikowanej przez amerykański dziennik New York Times. Polskie miasto zachwyciło twórców zestawienia m.in. swoją historią, architekturą oraz bogatym "życiem uniwersyteckim".

New York Times co roku publikuje listę 52 miejsc z całego świata, które są warte zobaczenia. Nad zestawieniem pracowali stali współpracownicy amerykańskiej redakcji, jak również krajowi i zagraniczni korespondenci. Pod uwagę wzięto również opinie specjalistów od podróży. 

"Pytaliśmy podróżników o ich plany na 2020 r., a specjalistów od podróży o to, co ich ekscytuje. Aby dane miejsce pojawiło się na liście, nie wystarczyło, aby było piękne, niesamowite i znaczące kulturowo. Musieliśmy zadać sobie pytanie - dlaczego teraz, dlaczego właśnie to miejsce w tym roku?" - opisuje Amy Virshup w artykule New York Times. Które miejsca zostały umieszczone na prestiżowej liście? 

Najlepsze kierunki podróży w 2020 roku

Na pierwszym miejscu pojawił się Waszyngton. Stolica USA świętuje w tym roku setną rocznicę uzyskania przez kobiety prawa do głosowania. Na drugim miejscu uplasowały się Brytyjskie Wyspy Dziewicze, a na trzecim Rurrenabaque w Boliwii. W pierwszej dziesiątce pojawiły się również Grenlandia, włoska Sycylia, Salzburg w Austrii, zachodnia Szwecja czy Minorka. Bardzo dużym wyróżnieniem dla naszego kraju jest fakt, że wśród wyróżnionych znalazło się polskie miasto. 

Zobacz także

Kraków wśród wyróżnionych miejsc

Kraków znalazł się na 14. miejscu zestawienia New York Times. W opisie stolicy Małopolski podano, że "miasto zostało w dużej mierze oszczędzone od zniszczeń w czasie II wojny światowej i ma nienaruszone średniowieczne centrum, które jest jednym z największych w Europie". 

Twórców zestawienia urzekła w Krakowie jego architektura, historia żydowska, bogate życie kulturalne oraz uniwersyteckie. Jeden z redaktorów NYT, Peter Kujawinski, zwrócił też uwagę na kopalnię soli w Wieliczce. "To podziemny labirynt z XIII wieku, wypełniony korytarzami, kaplicami i posągami". 

W opisie Krakowa nie zabrakło również tematu związanego z zanieczyszczeniem powietrza i tego, w jaki sposób władze starają się z nim walczyć. Kujawinsk zauważył, że miasto poczyniło ważne kroki w kierunku poprawy jakości powietrza. "W 2019 roku jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło zakaz spalania węgla i drewna. Do końca 2020 r. ma uruchomić flotę elektrycznych autobusów w najbardziej zanieczyszczonych częściach miasta (...) Planowane są inne inicjatywy zazieleniania, takie jak las miejski" - napisał amerykański redaktor. 

Kraków nie po raz pierwszy został wyróżniony w zagranicznych zestawieniach. Znalazł się m.in. na liście  najlepszych kierunków na city break w EuropieOprócz tego stolica Małopolski pojawiła się na liście CNN wyróżniającej  najpiękniejsze  jarmarki bożonarodzeniowe na świecie

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC