Zamknij

Pasażer z koronawirusem chciał wsiąść do samolotu w Krakowie. Miał fałszywy wynik testu na Covid-19

18.01.2022 12:43
Pasażer na lotnisku
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

24-letni pasażer pochodzący z Cypru został zatrzymany przez policję na lotnisku w Krakowie. Zakażony koronawirusem mężczyzna próbował dostać się na pokład samolotu, posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (13 stycznia) na terenie lotniska w Kraków-Balice podczas odprawy paszportowej przed odlotem samolotu na Cypr. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas sprawdzania w systemie danych pasażerów odkryli, że jeden z nich ma nałożoną izolację domową w związku z zakażeniem koronawirusem.

Balice. Zatrzymano pasażera z fałszywym testem 

Na miejsce zostali wezwani miejscowi policjanci. W ich obecności 24-letni Cypryjczyk poddał się na terenie lotniska dodatkowemu testowi na obecność Covid-19. Badanie potwierdziło zakażenie. 

Ponadto policjanci ustalili, że pasażer podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

– Mężczyzna został przez stróżów prawa zatrzymany, a po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności, został zwolniony do miejsca odbywania izolacji – powiedział rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. 

Według niego Cypryjczyk odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem, za co grozi do pięciu lat więzienia, a także za nieprzestrzeganie warunków izolacji. Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii, w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej, grozi mandat w wysokości do 500 zł, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tys. zł.

W przypadku osób zakażonych istnieje także możliwość odpowiedzialności karnej za przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia innych osób, poprzez szerzenie choroby zakaźnej, za co grozi do ośmiu lat więzienia.

Według policyjnych statystyk na terenie krakowskiego lotniska kilka, a nawet kilkanaście osób tygodniowo próbuje przedostać się na pokład samolotu, pomimo że są objęci kwarantanną lub izolacją domową. "Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że każdy z pasażerów jest w tym zakresie również kontrolowany i sprawdzany przez strażników granicznych" — podkreślił rzecznik małopolskiej policji.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza