Zamknij

Kuala Lumpur: 8 największych atrakcji stolicy Malezji

Nina Czochara
11.02.2019 16:01
Petronas Towers w Kuala Lumpur
fot. Shutterstock

Stolica Malezji, Kuala Lumpur, choć nie tak popularna jak Bangkok czy Singapur, jest kierunkiem, który ma wiele do zaoferowania. Można tu znaleźć ultranowoczesną architekturę, największe centra handlowe świata, fantastyczną kuchnię i przyrodnicze perełki, w tym jaskinie Batu czy rezerwat Bukit Nana. To miasto, które potrafi zaskoczyć.

Kuala Lumpur to stolica Malezji i jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej. Miejsce to jest połączeniem nowoczesności z tradycją – niebo przesłaniają supereleganckie wieżowce i centra handlowe, u stóp których panuje charakterystyczny dla azjatyckich ośrodków bałagan. Stolica Malezji jednych zaskakuje i zachwyca, innych rozczarowuje, szczególnie kiedy porównuje się ją z tętniącym życiem Bangkokiem. W Kuala Lumpur znajdzie się jednak kilka miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Oto 8 największych atrakcji miasta.  

1. Petronas Towers: ikona Malezji

Słynne bliźniacze Wieże Petronas (nazywane po prostu Tower One i Tower Two) wyznaczają wizualny środek stolicy. Do 2004 roku uchodziły za najwyższe wieżowce na ziemi (mierzące niemal 452 metrów), z czasem zostały pokonane przez dubajskie drapacze chmur. Do dziś Petronas Towers uznawane są jednak za jedne z najbardziej fotogenicznych obiektów świata.

Petronas Twin Towers
fot. Shutterstock

Wieże Petronas to tak naprawdę wizytówka Kuala Lumpur i najczęściej odwiedzane miejsce w stolicy. Bliźniacze drapacze chmur można podziwiać z dołu lub wjechać do poziomu szklanego przejścia łączącego dwa budynki (na 41. i 42. Piętrze) i podziwiać niesamowite widoki na stolicę.

Zobacz także

2. Suria KLCC: imponujące centrum handlowe

Centrum handlowe Suria KLCC stanowi integralną część kompleksu Petronas Towers i usytuowane jest w dolnej części bliźniaczych wieżowców. Główne atrakcje tego miejsca to butiki słynnych projektantów, restauracje serwujące dania wszystkich kuchni świata, sklepy z najnowocześniejszą elektroniką, kina i dwa supermarkety. Da się w tym miejscu spędzić całą dobę, choć to prawdziwe wyzwanie.

Na zmęczonych zakupami czekają fotele i stoliki w kawiarnianych ogródkach, które rozstawiane są w parku otaczającym wieżowce.

3. „Lake Symphony”: pokaz tańczących fontann

Petronas Tower trzeba koniecznie zobaczyć po zachodzie słońca – widok oświetlonego drapacza chmur robi ogromne wrażenie. Odwiedzając centrum stolicy wieczorem, warto zostać na słynnym pokazie fontann „Lake Symphony”. Ten wodno-świetlny pokaz organizowany jest w parku otaczającym wieże Petronas, od południowo-wschodniego wyjścia z centrum handlowego Suria KLCC. Pokaz „tańczących fontann” trwa od 20 do 22 z krótkimi przerwami.

Lake Symphony - Kuala Lumpur
fot. Shutterstock

Zobacz także

4. Jaskinie Batu: kolorowe schody

Batu Caves to kompleks imponujących jaskiń położonych ok. 13 km na północ od Kuala Lumpur. To niezwykle ważny cel licznych pielgrzymek dla wyznawców hinduizmu, którzy zamienili odkryte w XIX wieku formacje skalne w miejsce kultu.

Jaskinie Batu
fot. Shutterstock

Najbardziej rozpoznawalnym punktem całego kompleksu jest wysoka na 100 metrów „Jaskinia Katedralna” (wstęp bezpłatny). Prowadzą do niej kolorowe schody z… 272 stopniami, więc trzeba się przygotować na niemały wysiłek. W drodze powrotnej można odwiedzić również inną znaną świątynię – Dark Caves.

5. Rezerwat Bukit Nanas: „dżungla” w środku miasta

Kuala Lumpur jest jedynym miastem na świecie, które może pochwalić się tropikalną puszczą w samym sercu aglomeracji. Rezerwat Bukit Nanas, określany też jako park KL Forest Eco, należy do najstarszych lasów w całej Malezji. Niesamowita „dżungla” znajduje się w bezpośredniej okolicy charakterystycznej wieży telewizyjnej Menara.

Bukit Nanas
fot. Shutterstock

Rezerwat, oprócz różnorodnej, tropikalnej roślinności, posiada sieć szlaków. Część z nich prowadzi przez kładki zawieszone pośród koron drzew. Wrażenia i widoki są niesamowite. Wstęp na teren Bukit Nanas jest bezpłatny.

6. Wieża Menara

To słynna wieża telewizyjna wznosząca się na wysokość 421 metrów. Choć sama budowla nie prezentuje się może szczególnie imponująco, wrażenie robią położona „na wysokości” restauracja oraz punkty widokowe, z których można podziwiać niesamowitą panoramę miasta.

Można wjechać na wysokość 276 metrów, na tzw. Observation Desk (bilet ok. 50 zł) lub wybrać się na taras widokowy pod gołym niebem, tzw. Sky Desk. Fantastyczne widoki gwarantowane.

Zobacz także

7. Chinatown: poczuj azjatycki klimat

W każdym większym azjatyckim mieście musi być Chinatown. Kuala Lumpur oczywiście nie stanowi wyjątku. W tej dzielnicy odnajdą się podróżnicy niskobudżetowi – wszystko za sprawą niezwykle dogodnej lokalizacji, sporej liczby hosteli i hoteli oraz dostępu do niedrogich knajpek. Najbardziej znaną ulicą w Chinatown jest Petaling Street, nad którą zawieszonych jest setki czerwonych lampionów. Po zmroku ta część dzielnicy zamienia się w jedno wielkie targowisko. Można tu kupić niemal wszystko: podróbki markowych produktów, plecaki, torebki, perfumy, biżuterię czy jedzenie.

Chinatown w Kuala Lumpur
fot. Shutterstock

W Chinatown znajdują się też ciekawe świątynie. Jedną z najważniejszych jest Sri Maha Mariamman – najstarsza hinduska świątynia w całym Kuala Lumpur. Warto zobaczyć również Kuan Ti Temple (Guandi Temple). Ta taoistyczna świątynia, charakterystycznie pomalowana na czerwono, jest poświęcona bogowi wojny o imieniu Guandi.

8. Tokong Thean Hou: chińska świątynia

To największa chińska świątynia w Kuala Lumpur. Poświęcono ją bogini morza Mazu (Tian Hou), skąd też wzięła się nazwa budowli. Tokong Thean Hou znajduje się na wzgórzu – aby dotrzeć na miejsce, trzeba pokonać około 2 km pod górę od najbliższej stacji metra (Bank Rakyat Bangsar). Do dotarciu na miejscu można nie tylko zobaczyć z bliska świątynię, ale również podziwiać niezwykłe widoki na całe miasto z najwyższego tarasu.

Tokong Thean Hou
fot. Shutterstock

W architekturze świątyni, otwartej w 1989 roku, można dostrzec połączenie elementów kultury buddyjskiej i taoistycznej. Bogato zdobione ołtarze, majestatyczne smoki, duszny zapach kadzideł i świec oraz rozwieszone nad głowami chińskie lampiony, tworzą niezwykły nastrój. Wstęp do świątyni jest bezpłatny.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC