Zamknij

Kuba zwalnia turystów z obowiązku szczepień i testowania. Jest jednak haczyk

26.01.2022 13:46

Rząd Kuby zmienił zasady wjazdu dla podróżujących z Polski. Od 24 stycznia od osób przyjeżdżających do kraju nie będzie wymagał ani okazania zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, ani przedstawienia negatywnego wyniku testu. Turyści muszą jednak spełnić jeden warunek.

Kuba
fot. SHUTTERSTOCK

Wraz z początkiem 2022 roku rząd Kuby zaostrzył zasady wjazdu do kraju. Od 5 stycznia wszyscy zaszczepieni turyści przy przekraczaniu granicy muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR w kierunku koronawirusa. Badaniu trzeba poddać się nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Z kolei osoby niezaszczepione, oprócz okazania negatywnego wyniku, zobowiązane są do odbycia 8-dniowej kwarantanny w wyznaczonym hotelu. Następnie siódmego dnia pobytu muszą ponownie poddać się badaniu w kierunku koronawirusa. Dopiero gdy jego wynik będzie negatywny, mogą opuścić hotel i zacząć zwiedzać kraj. 

Niedawno jednak rząd Kuby postanowił nieco zmodyfikować wprowadzone przepisy. Od 24 stycznia zaczął wpuszczać turystów bez szczepień i testów. Dla kogo przewidziano takie udogodnienia?

Kuba zwalnia turystów z obowiązku szczepień i testowania. Jest jeden warunek

24 stycznia zniesiony został obowiązek przedstawienia zarówno negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, jak i certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciwko COVID-19 przy wjeździe na Kubę. Zasada ta dotyczy wszystkich klientów biur podróży przylatujących na wyspę samolotem czarterowym z Polski.

Obecnie jedynym touropertorem w Polsce, który oferuje bezpośredni przelot na Kubę czarterem, jest Rainbow. Wynajął do tego dreamlinera LOT-u.

Zobacz także: Szwajcaria łagodzi restrykcje wjazdowe. Zaszczepieni turyści bez testów na COVID-19

"Wcześniej podobne warunki mieli Kanadyjczycy, Rosjanie i Ukraińcy. Myśmy też lobbowali za takim rozwiązaniem. Widocznie nas wysłuchano" - powiedział wiceprezes Rainbowa Maciej Szczechura, cytowany przez portal rp.pl.

Jak czytamy w komunikacje biura podróży, wymagane dokumenty do wjazdu na Kubę są następujące: wypełnienie formularza na stronie internetowej dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio, paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty opuszczenia Kuby (dotyczy to także dzieci), ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia COVID-19, karta turysty, karta lokalizacji podróżnego oraz deklaracja zdrowia Rainbow.

Zobacz także: Ten kraj był całkowicie wolny od COVID-19. Otworzył się na turystów i od razu musiał wprowadzić lockdown

loader

RadioZET.pl/rp.pl/r.pl