Zamknij

Kwarantanna po powrocie do Polski. Jakie zmiany dla podróżujących od 1 grudnia?

30.11.2021 10:08
Lotnisko Chopina w Warszawie
fot. Bartosz KRUPA/East News

W związku z pojawianiem się nowego wariantu koronawirusa Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. Zmiany dotyczą również podróżujących. Od 1 grudnia zmienią się reguły kwarantanny dla osób powracających do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Oprócz tego będzie obowiązywał zakaz lotów do RPA i 6 innych krajów południowej Afryki.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron, który został odkryty w RPA, rozprzestrzenia się w Europie. Według naukowców wariant ten może być bardziej zaraźliwy, a jednocześnie odporny na działanie szczepionek.

Rządy poszczególnych krajów w obawie przed nową mutacją koronawirusa wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki. Również Polska podjęła decyzję o zaostrzeniu restrykcji dla podróżujących. Zmiany dotyczą m.in. wydłużenia kwarantanny dla powracających do Polski. 

Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Nowe zasady od 1 grudnia

Nowe rozporządzenie dotyczące uszczelnienia granic, które ukazało się w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw, będzie obowiązywało od 1 do 17 grudnia. 

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami podróżujący spoza strefy Schengen będą objęci kwarantanną, która została wydłużona z 10 do 14 dni. Z obowiązkowej kwarantanny będzie można zostać zwolnionym, przeprowadzając test PCR na koronawirusa po 8 dniach od przekroczenia granicy Polski – negatywny wynik będzie zwalniał z dalszej izolacji.

Warto tutaj podkreślić, że osoby w pełni zaszczepione (od podania ostatniej dawki musi upłynąć 14 dni) nie będą podlegały kwarantannie. Również dzieci do 12 roku życia, podróżujące z w pełni zaszczepionymi opiekunami, są zwolnione z izolacji. W praktyce oznacza to, że wprowadzone zmiany zasad kwarantanny w przypadku powrotu z krajów spoza strefy Schengen dotkną tylko osoby niezaszczepione. 

To jednak nie koniec zmian. Polska od 1 do 17 grudnia wprowadza także  zakaz lotów do  siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za miejsca szczególnego ryzyka. Są to: RPA, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia i Eswatini. Osoby, które będą wracały z wyżej wymienionych krajów, będą objęte 14-dniową kwarantannę. Warto tu zaznaczyć, że test na obecność koronawirusa nie będzie zwalniał z kwarantanny. 

Koronawirus. Wracają obostrzenia w Polsce

W związku z nowym wariantem Omikron zaostrzone zostają także restrykcje w kraju. Z 75 proc. do 50 proc. zostają zmniejszone limity w lokalach gastronomicznych, hotelach, obiektach kulturalnych (w tym m.in. kinach, teatrach, operach i filharmoniach), jak również w obiektach sportowych (baseny i aquaparki). Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.

Ograniczenia zostaną wprowadzone także w przypadku uroczystości, takich jak wesela, komunie czy dyskoteki. Może w nich brać maksymalnie 100 osób. Z kolei w wydarzeniach sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział maksymalnie 250 osób.

Restrykcje mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie. Jeśli sytuacja będzie ulegać pogorszeniu, decyzje mogą zapadać z dnia na dzień.

Źródło: PAP, gov.pl