Zamknij

Kwarantanna po powrocie do Polski. Rząd ogłosił ważne zmiany dla podróżujących

29.03.2021 15:46
Piotr Muller
fot. PAP

Od 30 marca wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy. Dla podróżnych ze strefy Schengen obowiązkowa jest 10-dniowa kwarantanna, ale będzie z niej zwalniało okazanie negatywnego testu na koronawirusa. W przypadku osób przybywających ze strefy non-Schengen wszyscy trafią na kwarantannę –  poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zwracał uwagę, że sytuacja, jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań, jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów. Jak podkreślił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich.

–  W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen – oświadczył.

Kwarantanna po powrocie do Polski. Co się zmieni?

Minister Horała doprecyzował, że jeśli chodzi o podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen "dla wszystkich podróżnych jest obowiązkowa kwarantanna". Ale – jak zaznaczył – z tej kwarantanny będzie zwalniało przedstawienie negatywnego testu nie starszego niż 48 godzin.

– W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości. Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test, i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie – mówił Horała.

Dodał, że każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta.

Wiceminister infrastruktury przestrzegał ponadto, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach.

– Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Marcin Horała. 

Zobacz także

Kwarantanna dla powracających ze strefy Schengen

  • Obowiązek posiadania negatywnego testu w kierunku koronawirusa. Test musi być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy;
  • Rodzaj akceptowanego testu - PCR lub antygenowy;
  • Wszystkie środki transportu – transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekroczenie granicy;
  • Osoby z negatywnym wynikiem testu nie będą podlegały obowiązkowej kwarantannie;
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z obowiązkowej izolacji.

Kwarantanna dla powracających spoza strefy Schengen

  • Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę;
  • Z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny;
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą wykonać test w Polsce, którego negatywny wynik zwolni z obowiązkowej izolacji;
  • Rodzaj akceptowanego testu - PCR lub antygenowy.

Źródło: PAP